Home Aktualitet Rithemelimi m...

Rithemelimi mbledh aleatët në Elbasan, diskutojnë për zgjedhjet në 2025. Mediu: Duam koalicione

160
0

PD e Rithemelimit ka mbledhur shtabin organizativ të qarkut të Elbasanit ku morën pjesë lider të partive të djathta të cilët vendosën theksin tek vota e diasporës, nisur edhe nga takimi i kryeministrit në Athinë. Sekretari i Përgjithshëm i Rithemelimit, Flamur Noka edhe një herë përmendi skandalet në të cilat është përfshirë qeveria dhe kryeministri Rama.

“Jemi para një kauze njerëzore. Keni një qeveri që bën propogantë e mashtrim. Meqë jemi në Elbasan dua tē përmend skandalin e Xibrakës, ku është i përfshirë edhe vëllai i kryeministrit.Skandal tjetër ështē ai i 5D që është përdorur për vjedhjen e votave dhe çdo takse të qytetarëve.

Përballë këtyre skandaleve e pakta do ishte dorëheqja e Ramlës dhe e Erion Veliajt. Ndaj në emër të opozitës së bashkuar deklaroj se protesta te Bashkia e Tiranës nuk do rreshtë. Edhe në Elbasan situata është po kaq kritike sa në Tiranë. Mali i plehrave këtu është gjigand dhe incineratori as që funksionon dhe taksat e qytetarëve vidhen”,-tha Noka.

Kurse kreu i PR-së, Fatmir Mediu nga ana tjetër vuri në dukje nevojën e një plani të qartë politik duke rikthyer idenë e koalicioneve. ”Sot Shqipēria ështē kthyer në republikë kryeministrore. Detyra e opozitës ështē ti japë vlerē parlamentarizmit. Duhet të dalim me një plan të qartë politik. Të paraqesim planin për tē rikthyer koalicionet”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit