Home ShendetI Roli i vitami...

Roli i vitaminave në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe tumoreve

34
0

Trupat tanë janë në betejë të vazhdueshme kundër infeksioneve dhe sëmundjeve. Funksionet normale të trupit, të tilla si frymëmarrja ose aktiviteti fizik dhe zakonet e tjera të jetesës (si pirja e duhanit) prodhojnë substanca të quajtura radikale të lira, që sulmojnë qelizat e shëndetshme.

Kur këto qeliza të shëndetshme dobësohen, ato janë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe llojeve të caktuara të kancerit. Antioksidantë, siç janë vitaminat C dhe E dhe karotenoidet, të cilat përfshijnë beta-karoten, lycopene dhe lutein, ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Ushqimet e larta në karotenoide mund të jenë efektive për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të caktuar dhe mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të degjenerimit makular. Ndaj edhe rekomandohet që të konsumohet portokalli, domatet, karotat, spinaqi, lakra, patatet, kungull dimëror dhe brokoli.

Hulumtimet kanë treguar rolin e gjerë të vitaminës E në promovimin e shëndetit. Ajo ndihmon në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave që mund të çojë në kancer, sëmundje të zemrës dhe në katarakte njohur ndryshe si perdja e syrit. Vitamina E punon me antioksidantë të tjerë si vitamina C për të ofruar mbrojtje nga disa sëmundje kronike. Vitamina E gjendet në vajra vegjetale, salcë sallate, margarinë, fara, arra dhe gjalpë.

Ndoshta antioksidanti më i njohur, vitamina C ofron një shumëllojshmëri të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Këto përfitime përfshijnë mbrojtjen e trupit tuaj nga infeksioni dhe dëmtimi i qelizave të trupit, duke ndihmuar në prodhimin e kolagjenit (ind lidhës që mban së bashku kockat dhe muskujt) dhe duke ndihmuar në absorbimin e hekurit dhe folatit. Për të përfituar nga këto të mira, hani ushqime të pasura me vitaminë C, si frutat e agrumeve (duke përfshirë portokall dhe mandarinë), luleshtrydhe, speca, domate, brokoli dhe patate.

SFIDAT PËR USHQIM TË SHËNDETSHËM

Mënyra më e mirë për të ndërtuar një regjim ushqimor të kujdesshëm është të konsumoni ushqime të balancuara mirë çdo ditë dhe të shijoni një shumëllojshmëri produktesh.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit