Home Aktualitet “Serbia nxit ...

“Serbia nxit përçaje”, Osmani: Duhet një traktat me Shqipërinë që të mbrohemi në rast rreziku

179
0

Këtë të hënë, presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj, nddhet në Kosovë, në kuadër të vizitës së parë zyrtare që pas marrjes së postit.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun nga Shqipëria, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ndër të tjera tha se duhet nënshkuar me Shqipërinë traktati për të mbrojtur dy vendet në rast rreziku.

“Fakti që Shqipëria është në NATO, rajoni është më i sigurt. Një traktat për mbrojtje të ndërsjellë që të reagojmë për mbrojtjen e dy shteteve tonë, është në harmoni me praktikat ndërkombëtare, ndaj është koha që të bëjmë hapat e duhur në këtë drejtim. Presim që BE të jetë më i zëshëm karshi tendencave të prishjes së qetësisë, Serbia është agresioni dhe ajo nxit përçarje dhe presim sinjale të qarta të jepen nga BE“.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit