Home ShendetI Sezoni i qers...

Sezoni i qershive, pse duhet ta konsumoni sa më shumë këtë frut

62
0

Qershori njihet si muaji i qershive, prandaj ato nuk guxojnë të mungojnë në tryezën tuaj.

Ato janë shumë të dobishme për shëndetin, sepse përmisojnë gjumin, heqin dhjamin në bark, mbrojnë zemrën dhe kanë përfitime të tjera shëndetësore.

Ky frut përbëhet nga 82 përqind ujë, 16 përqind karbohidrate, 1 përqind proteina dhe praktikisht pa yndyrë (0.2 përqind).

Përfitimet e qershive bazohen në përmbajtjen e pasur të vitaminave A, B1, B2, C, E, mineraleve (kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium, jod), si dhe acide organike, sheqerna (fruktoza, glukoza) ), substancat pektike dhe sasi të mëdha të antocianinave – substanca nga grupi flavonoid.

Qershitë mbrojnë nga diabeti – Qershitë kanë një indeks glikemik prej 22, më të ulët se kajsitë (57), rrushi (46), pjeshkat (42), boronicat (40) ose kumbullat (39), gjë që i bën ato një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që vuan nga diabeti.

Përmisojnë gjumin – Sipas hulumtimeve, lëngu i qershisë dhe qershisë stimulon prodhimin e melatoninës, të nevojshme për gjumë të shëndetshëm.

Heqin dhjamin në bark – Qershitë ndihmojnë në djegien e dhjamit në bark, gjë që konfirmohet nga eksperimentet në minjtë, të cilat janë kryer duke përdorur pluhur frutash.

Zvogëlojnë sëmundjen e Alzheimer – Shoqata e Alzheimerit i klasifikon qershitë si ushqime që rrisin kujtesën, sepse ato janë të pasura me antioksidantë.

Ulin kolesterolin – Antocianinat, pigmente që i japin ngjyrën qershive, ulin nivelet e kolesterolit, presionin e gjakut dhe zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Qershitë ju rinojnë – Qershitë janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë trupin të luftojë radikalet e lira, dhe që përshpejtojnë plakjen. Lëngu i këtij fruti rekomandohet si një trajtim alternativ për gjendje të ndryshme të lëkurës.

Dhimbjet e muskujve – Një grup maratonistësh që kanë pirë lëng qershie pas garës, kanë theksuar se kanë ndjerë dhimbje më të vogla të muskujve.

Stabilizon presionin e gjakut – Kaliumi që përmbajnë qershitë ndihmon në rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut dhe zvogëlon tensionin e lartë.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit