Home Aktualitet Shqipëria &#8...

Shqipëria “çlirohet” nga Turqia, ja për çfarë bëhet fjalë

222
0

Shqipëria po shkëmben më pak mallra me Turqinë këtë vit. Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se në harkun e  muajve janar-tetor, u blenë produkte me vlerë 688.87 milionë euro.

Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, importet janë ulur me rreth 233 milionë euro apo 25.3 për qind. Ecuri e ngjashme rezulton edhe në kahun tjetër, atë të eksporteve. Në harkun e 10-mujave janë eksportuar mallra me vlerë 43.2 milionë euro, nga mbi 51 milionë një vit më parë.

Qeveria e Shqipërisë e konsideron Turqinë si aleat strategjik edhe në rrafshin ekonomik, veçanërisht në drejtim të tregtisë dhe investimeve.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit