Home Bota Sondazhi: 90 ...

Sondazhi: 90 përqind e palestinezëve thonë se bashkëjetesa me Izraelin është “e pamundur”

1
0

Një sondazh i Botës Arabe për Kërkim dhe Zhvillim me bazë në Ramallah ka zbuluar se 98 për qind e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës nuk do ta “falin as harrojnë” sulmin e Izraelit në enklavën e rrethuar bregdetare.

Sondazhi zbuloi gjithashtu se:

65 përqind e perceptuan luftën si një shënjestër e të gjithë palestinezëve, ndërsa vetëm 18 për qind e thanë atë si një luftë midis Izraelit dhe Hamasit.
75 përqind mbështetën deri diku sulmet e 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit.
Vetëm 22 përqind prisnin një kthim të Autoritetit Palestinez (PA) në Gaza pas luftës.
68 përqind thanë se mbështetja e tyre për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit ka rënë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit