Home Bota Sot tentativa...

Sot tentativa e dytë e NASA-s për të çuar raketën në Hënë

114
0
epa10145200 The countdown clock of the SLS rocket with an Orion capsule, part of the Artemis 1 mission, is on a hold at T-40 minutes at the at the pad 39B in the Kennedy Space Center in Merrit Island Florida, USA, 29 August 2022. According to NASA, the hydrogen team of the rocket is discussing plans with the Artemis I launch director. The Artemis 1 mission was an uncrewed test flight of the Orion spacecraft and the first launch of the SLS. The Artemis, the US space agency's first crewed Moon mission since Apollo 17 in 1972, is a space mission with the goal of landing the first female astronaut and first astronaut of color on the Moon. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Agjencia amerikane e hapësirës do të përpiqet edhe një herë në orët e ardhshme të lëshojë raketën e saj më të fuqishme ndonjëherë. Nasa u pengua nga disa probleme teknike dhe të motit kur u përpoq të largonte misionin Artemis I Moon nga Toka të hënën.

“Duhet të paraqitemi, duhet të jemi gati dhe duhet të shohim se çfarë sjell dita,” u tha gazetarëve Mike Sarafin, menaxheri i misionit Artemis i NASA-s.

Përpjekja e së shtunës për të dërguar raketën Space Launch System (SLS) është planifikuar për fillimin e një dritareje dy-orëshe që fillon në orën 14:17 me kohën lokale (19:17 BST; 18:17 GMT).

Objektivi i mjetit 100 metra i gjatë do të jetë të hedhë një kapsulë të vlerësuar nga njerëzit në drejtim të Hënës, diçka që nuk ka ndodhur që kur Projekti Apollo përfundoi në 1972. Artemis I është një demonstrim teknologjik, kështu që nuk do të ketë ekuipazh në bord me këtë rast, por nëse gjithçka shkon sipas planit në mision, atëherë Artemis II, që pritet të fluturojë në 2024, me siguri do të ketë njerëz. Astronautja e NASA-s Jessica Mier tha se të gjithë duhet të tregojnë durim ndërsa SLS lëviz drejt fluturimit të saj të parë dhe të mos habitemi nëse do të ketë një shtyrje të mëtejshme.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit