Home Aktualitet Të mbijetuari...

Të mbijetuarit e aksidentit tragjik në Kroaci rrëfejnë momentet tronditëse: Në një sekondë gjithçka u kthye në tmerr, pashë veten duke fluturuar poshtë

7
0

Ramo Gashi dhe gruaja e tij Kada, i cili ndodhet i shtruar në spital me një dëmtim në shpatull dhe po pret për operacion , i mbijetuan aksidentit në autobusin e vdekjes afër Slavonski Brod, në të cilin 10 qytetarë kosovarë mbetën të vdekur dhe dhjetëra u plagosën mëngjesin e së dielës.

Udhëtimi ishte i këndshëm, madje edhe argëtues, dhe ne ramë në gjumë vetëm rreth orës 5, sepse ishin disa të rinj poshtë që kënduan dhe u gëzuan gjithë natën. Sapo kisha fjetur dhe papritmas dëgjova si disa të shtëna që më zgjuan. Kjo ishte një sekondë. Sapo pashë veten duke fluturuar poshtë, gjërat po binin tek të gjithë ne, xhamat ishin thyer, njerëzit po shtrëngonin duart e tyre, unë papritmas kuptova se një grua poshtë meje kishte vdekur. Ishte shqyer e gjitha përreth nesh, njerëzit ishin shtrirë njëri mbi tjetrën dhe gjëja më e vështirë për mua ishte të shihja të rinj që humbën jetën dhe ishin disa prej tyre”, ttha Ramo Gashi për median kroate.

“Atëherë po kërkoja gruan time që ishte ulur pranë shoqes time dhe kur e gjeta unë dola jashtë dhe ndihmova të tjerët, sepse isha mirë fizikisht dhe shpejt e kalova atë shok fillestar për të ndihmuar të tjerët”, tha Ramo.

Gruaja e tij dhe ai udhëtuan nga Mannheim dhe destinacioni i tyre i fundit ishte Mitrovica. Ata shkuan me pushime.

Unë as që doja të shkoja, por ajo më tha se do të merrja autobusin me të. Doja një aeroplan sepse fluturimi ynë nga Stuttgarti në Prishtinë ishte një orë e gjysmë, por ajo këmbënguli që të merrnim autobusin. Unë kurrë nuk do ta harroj këtë”, tha Gashi i prekur.

Një autobus me 67 pasagjerë dhe dy shoferë me targa të Kosovës, i cili po lëvizte nga Frankfurti për në Kosovë, u ul në autostradën afër Slavonski Brod rreth orës 6.20 të mëngjesit të së Dielës.

67 pasagjerë dhe dy shoferë u përfshinë në aksident, 10 persona vdiqën, 42 u shtruan në spital në Slavonski Brod dhe dy në Nova Gradiška, dhe një me një dëmtim të shtyllës kurrizore do të transferohet në Klinikën për Traumatologji në Zagreb.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit