Home Aktualitet The Guardian:...

The Guardian: Udhëtimi i Biden në Kiev mbetet në histori, por nuk do të thotë se mund të fitojë sërish zgjedhjet!

119
0

Vizita e papritur e presidentit amerikan në Kiev ka marrë vëmendje maksimale të mediave botërore.

The Guardian i ka kushtuar një analizë, duke u ndalur edhe tek zgjedhjet presidenciale në SHBA, teksa shtron pyetjen nëse do të arrijë Biden të fitojë një mandate të dytë?

Me vendimin për të vizituar Kievin, Biden po hyn në një zonë lufte duke vënë sigurinë e tij në duart e Forcave të Armatosura të Ukrainë.

Moskë iu dha një paralajmërim për të mos kaluar kufijtë, por gjithsesi situata mbetej e rrezikshme.

Por analistët shprehen se nuk dihet nëse do ta ndihmojë kjo vizitë e Biden në Ukrainë, t’i japë më shumë popullaritet atij, apo do të sjellë qëndrime kritike sidomos pas tërheqjes nga Afganistani, inflacioni dhe rritja e çmimeve si pasojë e krizës energjetike.

Në një mesatare të sondazheve të fundit, amerikanët që nuk e miratojnë performancën e tij tejkalojnë ata që e miratojnë me 52% deri në 42%.

Pjesa më e madhe e problemit është përshtypja e përgjithshme se Biden në moshën 80-vjeçare është shumë i vjetër, tepër i dyshimtë dhe i prirur për gafa për ta udhëhequr vendin, veçanërisht në një mandat të dytë.

Paraqitja e guximshme në Kiev, duke shëtitur nëpër qytet me syze dielli aviatori, së bashku me një Volodymyr Zelensky mirënjohës dhe admirues, në festën e Ditës së Presidentëve të SHBA-ve jo më pak, synon të trajtojë këtë perceptim dhe të riformulojë bisedën për moshën dhe aftësinë për detyrë.

Vetë suksesi i vizitës së Biden në nënvizimin e përkushtimit të SHBA-së ndaj rezistencës ukrainase mund të përfundojë duke përshpejtuar zhvendosjen e republikanëve drejt pozicioneve anti-ukrainase, tani në ruajtjen e një pakice pro-Trump në të djathtën ekstreme të partisë, si udhëheqje. kërkon linja sulmi kundër Bidenit.

Udhëtimi me tren për në Kiev do të mbetet në histori, por të bësh histori nuk fiton domosdoshmërisht zgjedhjet.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit