Home Kuriozitete Toka do të go...

Toka do të goditet nga stuhia e rrallë diellore që mund të dëmtojë internetin

87
0

Një paralajmërim për një stuhi diellore që mund të ndikojë në furnizimin me energji të Tokës dhe të shkatërrojë internetin është lëshuar nga shkencëtarët.

Një vëzhgim i stuhisë gjeomagnetike u publikua nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së dje, paralajmërimi i parë i tillë që nga janari 2005. Në atë kohë, doza më e lartë e rrezatimit në 50 vjet goditi tokën.

Stuhia diellore mund të prishë pajisjet elektronike si GPS dhe rrjetet e energjisë gjatë dy orëve që duhen për të arritur fuqinë e saj maksimale. Pas kësaj, mund të vazhdojë me forcë të reduktuar të shtunën dhe të dielën, sipas Shërbimit kombëtar i motit dhe klimës në Mbretërinë e Bashkuar.

Stuhia gjithashtu mund të lëshojë një ‘shfaqje spektakolare’ të dritës, ose aurora që i ngjan Dritave Veriore, në pjesën më të madhe të hemisferës veriore, duke përfshirë Britaninë e Madhe.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit