Home ShendetI Tre mënyra të...

Tre mënyra të thjeshta si të ulni kolesterolin e lartë në mënyrë natyrale

2
0

Kolesteroli është një substancë dylli, e prodhuar nga mëlçia dhe gjendet në gjak. Përdoret nga trupi për të prodhuar vitaminë D, hormone dhe substanca të tjera që kontribuojnë në asimilimin e ushqimit.

Ndërsa trupi juaj prodhon të gjithë kolesterolin që i nevojitet, ju mund të merrni më shumë nga burimet shtazore si mishi dhe produktet e qumështit.

Si rezultat i ngrënies së tepërt të këtyre ushqimeve, ju mund të jeni në rrezik të shtuar të zhvillimit të kolesterolit të lartë.

Kur tejkalon nivelet e shëndetshme, mund të bllokojë rrjedhën e gjakut, duke rritur rrezikun e komplikimeve serioze mjekësore si goditje në tru dhe sulm në zemër.

Në përgjithësi, ju mund të menaxhoni kolesterolin e lartë duke përfshirë zakone të shëndetshme në jetën tuaj të përditshme, si rritja e aktivitetit fizik dhe zgjedhja e ushqimeve më të shëndetshme dhe më të freskëta.

Dieta DASH

Ju ndoshta i dini tashmë ndryshimet dietike që duhet të bëni për të ulur kolesterolin e lartë. Plani i dietës që mund t’ju ndihmojë të keni sukses përfshin frutat, perimet, peshkun, fasulet, mishin pa dhjamë dhe drithërat.

Dieta DASH gjithashtu mund t’ju sjellë dobi. DASH është një akronim që qëndron për (në anglisht) Dietary Approaches to Loëer Hypertension (tensioni i lartë i gjakut). Kjo dietë fokusohet në ngrënien e ushqimeve të pasura me kalium, proteina, kalcium dhe fibra, ndërkohë që është e ulët në kripë dhe yndyra të ngopura.

Në një përmbledhje shkencore të efektit të dietës DASH, botuar në British Journal of Nutrition, studiuesit zbuluan se ajo mund të ulë presionin e gjakut dhe kolesterolin.

Fitnes

Mungesa e aktivitetit fizik mund të rrisë rrezikun e kolesterolit të lartë. Megjithatë, bërja e stërvitjes pjesë e rutinës suaj të përditshme mund të ndihmojë në kthimin e kolesterolit në një nivel të shëndetshëm. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, të rriturit duhet të kalojnë të paktën 150 minuta në javë ushtrime aerobike me intensitet të moderuar.

Disa nga aktivitetet që mund të provoni në varësi të nivelit tuaj të fitnesit dhe njohjes me ushtrimet përfshijnë ecjen, ecjen, çiklizmin, notin, kërcimin, jogën.

Mos harroni se gjëja e rëndësishme është të gjeni një kombinim të aktiviteteve që ju pëlqen të bëni, në mënyrë që të qëndroni aktiv çdo ditë të javës.

Mos u stresoni shumë

Një studim shkencor i botuar në Medicine raporton se stresi psikologjik ishte i lidhur me kolesterolin më të lartë LDL (ose “të keq”) dhe me uljen e kolesterolit HDL (ose “të mirë”).

Ndërsa stresi është pjesë e jetës së përditshme, stresi i tepërt ose ndjenja e paaftë për të menaxhuar siç duhet stresorët mund të ulë cilësinë e jetës tuaj dhe të pengojë mirëqenien tuaj emocionale.

Për këto arsye është e rëndësishme të identifikoni faktorët stresues në jetën tuaj të përditshme dhe të gjeni mënyra për t’i menaxhuar ato.

Nëse ndryshimet në stilin e jetës nuk ju ndihmojnë të arrini rezultatet e dëshiruara, mjeku juaj mund të rekomandojë trajtimin e duhur për t’ju ndihmuar t’i arrini ato.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit