Home Bota Ukraina ngre ...

Ukraina ngre padi ndaj Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për çështjen…

0
0

Ukraina ka ndërmarrë veprime ligjore kundër Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për ndalimin e njëanshëm të eksporteve të grurit. Këto ndalime, Ukraina i ka cilësuar “shkelje të detyrimeve të tyre ndërkombëtare”. Padia vjen tre ditë pasi Komisioni Evropian arriti një marrëveshje me Kievin dhe hoqi kufizimet e përkohshme që kishte vendosur për drithërat ukrainas.

Ndalimet u miratuan për herë të parë më 2 maj dhe u zbatuan për pesë shtete anëtare të Bashkimit Evropian të vendosura në periferi të Ukrainës: Polonia, Hungaria, Sllovakia, Rumania dhe Bullgaria.

Këto vende bënë të ditur se rritja e papritur e sasisë së drithërave pa tarifa dhe me kosto të ulët nga Ukraina po ul çmimet për fermerët vendas duke bërë kështu dëm ekonomik.

Katër produkte bujqësore ukrainase, gruri, misri, farat e rapit dhe farat e lulediellit, lejohen transit nëpër pesë pikat lindore, por nuk mund të qëndrojnë brenda tregjeve të tyre për konsum të brendshëm ose ruajtje.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit