Home ShowBiz Ushqimet që m...

Ushqimet që mbrojnë lëkurën si krem kundër diellit

7
0

Përdorimi i kremrave të diellit është metoda e përshtatshme për të mbrojtur lëkurën tonë, por nuk lejon sintezën e vitaminës D. Dieta e duhur me “antioksidantë”, mund t’ju ofrojë zgjidhjen. Kur ekspozohen ndaj dritës së diellit, antioksidantët krijojnë një “mburojë” mbrojtëse kundër veprimit të diellit, e ngjashme me atë të kremrave mbrojtës.

Tahini dhe susam

Si susami ashtu edhe tahini janë të pasura me acide yndyrore të pangopura dhe antioksidantë. Në fakt, fitonutrientë të caktuar si susami kanë një efekt të provuar në lëkurë.

Specat e kuq, karotat dhe domatet

Ato përmbajnë astaksantinë dhe likopen, substanca me aktivitet shumë të fortë antioksidues.

Peshk yndyror, rozmarinë, avokado, vezë, qumësht dhe kos, spinaq

Ato përmbajnë glutathione – antioksidanti më i fuqishëm në trupin e njeriut – dhe squfur. Glutathione shkatërrohet lehtë, si në përpunimin e ushqimit ashtu edhe nga acidet gastrike.

Perime dhe fruta me ngjyra – hudhra dhe qepa

Ato përmbajnë kuercetin, një substancë me aktivitet të fortë antioksidues që duket se mbron nga rrezatimi ultravjollcë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Showbizi

Më shumë nga Showbiz

Lajmet e Fundit

Te Fundit