Home Aktualitet Veliaj: Rritj...

Veliaj: Rritja e ekonomisë së Shqipërisë ecën paralelisht me trendin e ndërtimit në Tiranë

177
0

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte sot pjesë e tryezës “Tirana City Talks”, me urbanistë e arkitektë, të cilët diskutuan për ndërtimet dhe hapësirat publike, se si ato ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve.

Në fjalën e tij, Veliaj preku çështjen e ndërtimeve në Tiranë dhe nevojën që ka qyteti për t’u zhvilluar, pikërisht sepse është kthyer në një Kryeqytet me mbi një million banorë.

“Lista e zgjedhësve në Bashkinë e Tiranës, që sapo u publikua, përbëhet nga 702 mijë vetë. Janë banorë mbi 18-vjeç me të drejtë vote. Ndërkohë, në 2021 kjo listë ishte 680 mijë. Pra, popullsia mbi 18 vjeç është rritur me mbi 20 mijë vetë brenda dy vitesh. Shumica prej tyre janë familjarë, kanë edhe fëmijë nën moshën 18 vjeç. Në qytet mund të negociohet për shumë gjera, por jo për gjithçka. Numri i njerëzve që jetojnë në Tiranë është diçka e panegociueshme. Pyetja është: e mbyll derën e shtëpisë apo do të përshtatesh? Ne duhet të përshtatemi. Këtu nuk duhet të diskutohet më a do ndërtojmë pallate të reja, siç thonë gjithologët e famshëm. Po për sa kohë një gjitholog nuk ka ikur nga kulla e tij, nga vila e tij, nga shtëpia e tij, për të jetuar në një shtëpi qerpiçi, poshtë një ure, apo në një ndërtim pa leje, pse duhet ta bëjnë të tjerët? Ne kemi një disonancë shumë të madhe të asaj që predikohet nga opinionbërja dhe të asaj që është fakt i panegociueshëm. Këta 702 mijë veta janë këtu për të qëndruar gjithmonë. Dhe po ju them, nëse vazhdojnë me këtë ritëm, ne do të jemi në vitin 2025 me 720 mijë votues. Tirana do të jetë një vend që prodhon 40 deputetë”, u shpreh Veliaj.

Kryebashkiaku tha se trendi i rritjes së ekonomisë së Shqipërisë ecën në paralele me trendin e ndërtimit në Tiranë. Ai nënvizoi se punuar për ekonominë e vendit dhe historinë e suksesit të Tiranës, e cila sot mund të marrë edhe titujt e Kryeqytetit Europian të Rinisë apo Qytetit Europian të Sportit sepse ka sheshin “Skënderbej”, Pazarin e Ri, pork a edhe palestra dhe terrene sportive për fëmijët.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit