Home Aktualitet VIDEO/ Kolegj...

VIDEO/ Kolegji Universitar ”Qiriazi”, dokumentari ”Përvjetori i Artë”

138
0

Një histori vazhdimësie dhe trashëgimie e Kolegjit Universitar “Qiriazi”. Një histori vlerash dhe suksesi që bën diferencën, paraqitur nëpërmjet dokumentarit “Përvjetori i Artë”, që u realizua me rastin e 100 vjetorit të Universitetit nën kujdesin e këtij Institucioni, me producent gazetarin Tomë Therçaj dhe me skenar të Dr. Gjovalin Gjeloshit.

Në këte dokumentar morën pjesë dhe dhanë interviste figura të rëndësishme si:

Talat Xhaferri, Kryetar i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut
Akad. Frashër Demaj, Historian
Prof. Valentina Duka, Historiane
Prof. Shaban Sinani, Sekretar Shkencor i Akademisë së Shkencave
Mal Berisha, Ambasador
Prof. Et’hem Ruka, ish ministër Arsimi dhe Rektor i Universitetit Luarasi
Prof. Nevila Nika, Historiane
Prof. Myqerem Tafaj, ish Ministër i Arsimit (2008-2013)
Genc Pollo, ish Ministër i Arsimit (2005-2008)
Robert Dako, Nip i Sevasti Qiriazit dhe Kristo Dakos
Prof. Maksim Meco, Rektor i Universitetit Qiriazi
Prof. Gjokë Uldedaj, President i Universitetit Qiriazi

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit