Home Kosova Vjosa Osmani:...

Vjosa Osmani: Kosova ka miq të shumtë në Austri

7
0

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Austri. Osmani ka thënë se Republika e Kosovës ka miq të shumtë në Austri.

“Ishte kënaqësi të jem në mesin e miqve tanë nga Shoqata e miqësisë Austri – Kosovë. Faleminderit për mikpritjen e ngrohtë, eurodeputet z. Lukas Mandl, si dhe ish-eurodepute dhe raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropiane, znj. Ulrike Lunacek, si dhe gjithë ju miq të nderuar.

Angazhimi juaj për Kosovën si dhe mbështetja për të ndër vite mbetet një kontribut i jashtëzakonshëm për të cilin u jemi përherë mirënjohës. Ju keni qenë zëri ynë kur ne na mohohej e drejta për të folur dhe na keni garantuar përfaqësim në tryeza e forume, në disa prej të cilave, Kosovës ende i mohohet e drejta e pjesëmarrjes”, ka thënë ajo.

Osmani ka shtuar se “duke folur për të ardhmen e vendit tonë, theksova që orientimi i vendit tonë ka mbetur historikisht i njëjtë dhe që Kosova mbetet e përkushtuar për të ardhmen Euro-Atlantike”.

“Po ashtu, me ftesë të Akadamisë Diplomatike të Vjenës, pata kënaqësinë t’u adresohem pjesëmarrësve me një ligjëratë mbi forcimin e shtetësisë së Kosovës, duke vënë në pah sfidat dhe storjet tona të suksesit. Me këtë rast, theksova që Republika e Kosovës është një realitet që duhet të pranohet nga të gjithë, dhe sa më herët që do të bëhet diçka e tillë, ndikimi do të jetë i drejtpërdrejt në stabilitetin dhe paqen e qëndrueshme në rajon dhe përtej”, deklaroi Osmani.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit