Home Kosova Vuçiç hedh ka...

Vuçiç hedh kartat e fundit: Marëveshja “JO” për antarësimin e Kosovës në OKB dhe njohjen e saj si shtet i pavarur

14
0

Presidenti i Serbisë, Aleksadar Vuçiç, tha për televizioni Prva të Serbisë se afatet kohore për një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë më nuk kanë asnjë kuptim dhe se Serbia është e gatshme të përmbushë gjithçka që nuk përfshin njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në Kombet e Bashkuara.

Përgjigjet e Vuçiçit:

“Unë iu thash që ne jemi të gatshëm të zbatojmë [marrëveshjet], por thash se për këtë nuk jemi pajtuar”, tha Vuçiç, duke shtuar se ka refuzuar që të nënshkruajë dokumentet e ofruara.
“U thash se ne kemi Kushtetutën e Serbisë”, tha ai.

“Unë thash se ne jemi të gatshëm të përmbushim obligimet tona dhe shtova se ne nuk mund të pranojmë asgjë që lidhet me njohjen e pavarësisë së Kosovës apo anëtarësimit të saj në OKB”, tha Vuçiç.

Top channel

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit