Home Kosova Vuçiç për Kos...

Vuçiç për Kosovën: S’kemi nevojë për konflikt të ngrirë

15
0

Presidenti Aleksandër Vuçiç është duke raportuar në Kuvendin e Serbisë për ecurinë e dialogut me Prishtinën dhe situatën në Kosovë.

Vuçiç u shpreh përpara deputetëve se “nuk është koha për pritje të tepërta që nuk janë në përputhje me realitetin që na rrethon”.

Kreu i shtetit serb falënderoi të gjithë ata që siç tha e kuptojnë rëndësinë e zgjidhjes së çështjes së Kosovës e cila sipas tij “nuk është vetëm një çështje e një entiteti, por edhe një çështje ekonomike dhe kulturore “.

“Zvarritja nuk do ta zgjidhë këtë problem. Ne duhet ta zgjidhim këtë problem me përgjegjësi, racionale dhe strategjike. Nuk ka më shumë se 95,000 serbë dhe jo më shumë se 1,350,000 shqiptarë. Qëndrimi i serbëve ndaj shqiptarëve është 1:15 “, deklaroi ai dhe shtoi se “nuk kemi nevojë për një konflikt të ngrirë”.

211 deputetë janë të pranishëm në seancën e posaçme, dhe përveç presidentit marrin pjesë ministri i Jashtëm, Nikola Selakoviç si dhe drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviç.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit