Home Bota Zelensky: U k...

Zelensky: U kam mbijetuar 5 atentateve nga Vladimir Putin

1
0

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, u ka mbijetuar disa atentateve nga Rusia.

Në një intervistë për The Sun, udhëheqësi të cilin media e cilëson “me zemër luani”, tha se të paktën pesë ose gjashtë komplote për ta vrarë atë ishin prishur nga shërbimet e inteligjencës të Ukrainës.

Presidenti tha gjithashtu se vullneti i Ukrainës për të mposhtur Rusinë e Vladimir Putinit mbetet i fortë.

Ai tha se njerëzit e tij janë të lodhur nga sulmet ajrore, të lodhur nga granatimet, të lodhur nga shkatërrimi i shtëpive dhe vrasja e të dashurve të tyre.

Nëse i pyet ata a jeni të gatshëm t’i dorëzoheni Rusisë, tokat tona? A jeni gati të flisni me rusët se si t’i jepni fund gjithë kësaj? A jeni gati për kompromis, personalisht, me Putinin dhe a jeni lodhur nga kjo? Ata do t’ju thonë se nuk jemi të lodhur. Ne jemi të gatshëm të qëndrojmë më tej.

I pyetur nga The Sun nëse Ukraina do të shfrytëzonte një shans për të vrarë Putin nëse do të krijohej një mundësi, Zelensky tha:

Kjo është luftë dhe Ukraina ka të gjitha të drejtat për të mbrojtur tokën tonë”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit