Home Aktualitet Zgjedhjet në ...

Zgjedhjet në Kroaci, deputetja shqiptare do rizgjedhjen përballë boshnjakëve: Urë lidhëse për shqiptarët

32
0

Më 17 prill në Koraci do të mbahen zgjedhjet parlamentare. Deputetja shqiptare Ermina Lekaj–Prljaskaj, do rikandidojë për një mandat të ri në legjislaturën e ardhshme, ku do te jetë në garë më dy kandidatë të komunitetit boshnjak.

Teksa këta të fundit janë më të shumtë në numër, Prljaskaj u kërkon votuesve shqiptarë ta mbështesin edhe në këto zgjedhje, duke e lejuar të vijojë përpjekjet për të shërbyer si urë lidhëse mes shqiptarëve kudo që ndodhen.

Në intervistën për ditarin e Kosovës, deputetja shqiptare përmendi gjithashtu përkrahjen për punonjësit sezonalë shqiptarë në Kroaci. Përfaqësuesja e pakicave në parlamentin kroat, foli edhe për rreziqet që i kanosen Ballkanit, veçanërisht Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës, duke e vëne theksin tek nevoja pë rtë qenë gati për t’iu përgjigjur kërcënimeve nga Serbia dhe Rusia.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit