Home Aktualitet Zgjedhjet për...

Zgjedhjet për Parlamentin Europian, Meloni: Pjesëmarrja e ulët? Shenjë se BE është larg qytetarëve

98
0

Pjesëmarrja e ulët në zgjedhjet evropiane hap një reflektim mbi rolin e Evropës, sepse çështja e pjesëmarrjes së ulët nuk është vetëm në Itali, por në të gjithë kontinentin, deklaroi kryeministrja italiane Giorgia Meloni.

”Është një shenjë se Evropa perceptohet si e largët dhe se ka bërë politika që nuk ndahen nga qytetarët dhe kjo shihet nga fakti se forcat alternative të së majtës po rriten në të gjithë Evropën”, shton ajo.

“Kjo është një thirrje për politika më pragmatike, më pak ideologjike. Ne kemi nevojë për një Evropë që është më shumë. të aftë për të dëgjuar qytetarët dhe më pak ndërhyrëse në jetën e njerëzve”, shtoi ajo.

”Është herët për të dhënë një përgjigje, ne ende po mbledhim të dhëna për të kuptuar mazhorancën e mundshme, nga njëra anë, disa nga partitë që e kanë mbështetur po mbahen mirë, por edhe partitë që nuk e kanë mbështetur”, theksoi Meloni.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me një konfirmim të mundshëm për mandatin e dytë të Ursula von der Leyen në krye të Komisionit Evropian, Meloni theksoi se ”është herët për të dhënë një përgjigje”. ATSH

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit