Home POLITIKE Asnjë viktimë...

Asnjë viktimë në 24 orë, 209 raste aktive me Covid-19 në mbarë Shqipërinë

12
0

Shqipëria është një ndër vendet e pakta që prej kohësh ka shifra shumë të ulta sa i takon Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ka humbje në jetë dhe siç Ministria e Shëndetësisë informon, po në 24 orët e fundit janë kryer 2,872 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 13 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Tiranë, Durrës, Elbasan, Berat, 1 rast Fier, Korçë, Librazhd, Dibër, Rroskovec”.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 23 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive. Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 34 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,736 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (08 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 13
Të shëruar në 24 orë 34
Të shtruar në spitale 23
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2872
Testime totale 743,447
Raste pozitive 132,397
Raste të shëruara 129,736
Raste aktive 209
Humbje jete 2,452

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 54
Tiranë 48
Berat 33
Lezhë 17
Korçë 16
Elbasan 15
Vlorë 7
Gjirokastër 5
Durrës 4
Fier 4
Kukës 3
Dibër 3

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit