Home POLITIKE Basha flet pa...

Basha flet pas takimit me delegacionin e OHDIR-it: Raporti i OSBE fakton masakrën zgjedhore të 25 prillit

90
0

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha në përfundim të takimit me delegacionin e OSBE/OHDIR u ndal në një prononcim për mediat.

Gjatë fjalës së tij kreu i opozitës tha se raporti i OSBE-së fakton masakrën zgjedhore të 25 prillit.

“U lodhët? Ambasadores Gacek i shpreha mirënjohjen për punën e jashtëzakonshme të misionit, ishte në kushte të kufizuara për shkak të pandemisë, me të dhe bashkëpunëtorët e saj. Raporti i OSBE/OHDIR, fakton masakrën zgjedhore, vrasjen e demokracisë në Shqipërisë më 25 prill. Rekomandimi i dytë thotë; shteti duhet të garantojë sekretin e votës dhe lirinë. Njerëzit duhet të votojnë të lirë nga frika dhe ndëshkimi. Nëse hiqet fjala Shqipëri nga raporti, do të ishte si për një vend si Bjellorusia e Lukanshenos. Ky është një sistem kriminal që përbhet nga njerëz të tillë. Raporti thotë qartë në 5 rekomandimet se marrëveshja e 5 qershorit nuk është në përputhje me ato që rekomandon OSBE.”, tha Basha.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit