Home POLITIKE Benet Beci sj...

Benet Beci sjell si urim, Drekën e mirë! një pamje spektakolare të Shkodrës

4230
0

Kryebashkiaku i Shkodrës, Benet Beci, përmes një postimi në rrjetet sociale, sjell si urim, “Drekën e mirë!” përmes një pamje spektakolare të Shkodrës. Shkodra me sytë e një droni që sheh larg dhe shpërfaq mahnitshëm pamjen e saj madhëtore.

Në këtë vështrim me syt e qiellit vijnë të hirshme të gjitha bukuritë dhe mahnitjet e natyrës së Shkodrës, të kësaj perle të begatuar me gjithë dhuarata e fuqisë hyjnore dhe ëndrrës së atyre që e duan Shkodrën.

Shkodra është një nga qytetet më të bukur, dhe ofron një larmi interesi si atraksione turistike. Një nga kryesorët është Liqeni i Shkodrës.

Liqeni i Shkodrës: Kjo perlë natyrore ndodhet në veriperëndim të Shqipërisë dhe është liqeni më i madh i Jugut të Evropës. Ai ndan kufijtë e Shqipërisë nga Mali i Zi dhe ka një sipërfaqe prej 368 km², prej të cilave 149 km² i përkasin Shqipërisë. Liqeni është një vend i bukur për të shijuar peizazhin, vrojtimin e shpendëve dhe relaksimin buzë ujit. Mund të ndiqni rrugën drejt Shirokës dhe Zogajt për të vrojtuar liqenin nga afër. Restorantet buzë liqenit ofrojnë krapin e famshëm dhe pamje të mrekullueshme.

Përveç Liqenit të Shkodrës, qyteti ka edhe të tjera atraksione turistike, të tjera bukuri që e magjepsin atë:

Muzeu Historik: Një vend ku mund të njihni më shumë rreth historisë dhe kulturës së Shkodrës.

Fototeka Marubi: Këtu mund të shihni një koleksion të pasur të fotove historike.

Lagjet me arkitekturë veneciane: Gjuhadoli dhe Serreqi janë dy lagje të bukura me ndërtesa të stilit venecian.

Nëse dëshironi të shijoni edhe natyrën e mrekullueshme, mund të shkoni drejt alpeve që janë vetëm 2 orë larg Shkodrës. Këto atraksione e bëjnë Shkodrën një destinacion turistik tërheqës gjatë gjithë vitit.

Koha Jonë

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit