Home Kultura Cilët janë gu...

Cilët janë gurët e çmuar dhe bizhuteritë që u grabitën dhe ende konsiderohen të zhdukura?

92
0

Zemra mitike e Oqeanit ndezi një gjueti të madhe në filmin popullor “Titaniku”. Dhe ndërsa “Zemra e Oqeanit” mund të mos jetë vërtet një gur i çmuar që mungon, ka shumë xhevahire që me të vërtetë i kanë humbur kohës. Këtu janë dhjetë gurë të çmuar dhe xhevahire që mungojnë, të cilat ende nuk janë gjetur.

Diamanti Blu – Rasti kurioz i Diamantit të Shpresës

Diamanti blu ishte një diamant 69 karatësh i gjetur në Indi dhe konsiderohet kryesisht diamanti i parë blu në botë. Ai u ble nga mbreti Louis XIV i Francës në vitin 1668 dhe mbreti e preu diamantin në rreth 69 karat. Nga atje, ai vazhdoi ta montojë atë në një rend të bukur katolik kalorësiak të quajtur Urdhri i Qethit të Artë. Tani, ndërsa ne dimë një sasi të mjaftueshme se nga erdhi diamanti dhe kush e zotëronte atë, ajo që nuk dimë është se çfarë ndodhi gjatë gjysmës së fundit të jetës së diamantit. Në vitin 1791, Mbreti Louis XVI dhe gruaja e tij, Marie Antoinette, u arrestuan teksa u përpoqën të largoheshin nga vendi për shkak të revolucionit që shpërtheu. Natyrisht, ata u kapën dhe u burgosën, dhe revolucionarët vendosën të grabisin pallatin mbretëror. Gjatë grabitjes, hajdutët pretenduan të fusnin në dorë bizhuteritë e kurorës franceze, duke përfshirë Diamantin e famshëm Blu. Kjo ishte e fundit që u pa ndonjëherë nga blutë franceze. Ndryshe nga disa prej gurëve të tjerë të çmuar që i kanë humbur kohës, bluja franceze duket se është rimodeluar thjesht. Shkencëtarët kanë kryer teste në Diamantin Hope, aktualisht i vendosur në Institutin Smithsonian, dhe besojnë se është bluja franceze e humbur prej kohësh, megjithëse është shkurtuar në rreth dy të tretat e madhësisë së origjinalit.

Diamanti i Madh Mogul – Replika e Diamantit të Madh Mogul me 280 aspekte

Diamanti i Madh Mogul u emërua si i tillë, sepse ishte diamanti më i madh i nxjerrë ndonjëherë në Indi. Diamanti peshonte 787 karat, kur u nxor në vitin 1650. Diamanti, i cili ishte në pronësi të perandorit Aurangzeb, u dërgua në Venecia për t’u prerë nga një njeri i quajtur Hortentio Borgis, i cili e zvogëloi diamantin, përafërsisht me 500 karat në madhësi. Perandorit nuk i bëri përshtypje dhe e gjobiti argjendarin për çdo qindarkë që kishte. Ky ishte diamanti i fundit që për të cilin u fol me të vërtetë, dhe shumë njerëz besojnë se ai u zhduk në vitin 1739 në Delhi. Edhe pse diamanti mungon zyrtarisht, ka nga ata që besojnë se diamanti Orlov është i njëjti Diamant i Madh Mogul. Arsyeja për këtë është se të dy diamantet thuhej se ishin “forma e gjysmëvezake”, por me pak prova të tjera për të shkuar përpara, ne mund të mos e dimë kurrë të vërtetën.

Bizhuteritë e Kurorës Irlandeze – Christiaan

Bizhuteritë e kurorës irlandeze dikur ishin pronë e Urdhrit të Shën Patrikut, një rend aristokratik në Irlandë. Ato ishin një pjesë e rëndësishme e ceremonive të betimit dhe mbaheshin nga Mëkëmbësi në Irlandë ose Mjeshtri i Madh i Urdhrit. Urdhri ishte funksional deri në vitin 1974, kur kalorësi i fundit i urdhrit ndërroi jetë. Fatkeqësisht, bizhuteritë e kurorës irlandeze u zhdukën shumë përpara përfundimit të porosisë. Më 6 korrik të vitit 1901, bizhuteritë e kurorës u zbuluan se mungonin. Kjo ngjau vetëm disa ditë përpara se Mbreti Eduard VII të vinte të vizitonte Dublinin—dhe të përdorte bizhuteritë e kurorës për të betuar një kalorës të ri të Urdhrit të Shën Patrikut! Pavarësisht se nisi një gjueti policore në të gjithë qytetin, bizhuteritë nuk u gjetën kurrë. Në vitet në vijim, pati disa pretendime se bizhuteritë ishin zbuluar, por të gjitha rezultuan të ishin alarme false.

Diamanti Marlborough – “Marlborough Man” i turmës së Çikagos

Diamanti Marlborough ishte një diamant 45 karatësh që ishte pronë e një dyqani bizhuterish të pasur në Londër. Diamanti u shfaq me krenari në vitrinën e dyqanit, megjithëse ndoshta kjo nuk doli të ishte një ide e mirë. Turma e Çikagos kishte parë diamantin në dritare dhe ata ishin të vendosur ta kishin atë. Më 11 shtator të vitit 1980, Art Rachel dhe Jerry Scalise u maskuan si arab Shikh dhe sulmuan dyqanin në mes të ditës. Pavarësisht se dolën nga dyqani dhe madje edhe jashtë vendit, ata u ndaluan në aeroportin O’Hare në Çikago. Pas kthimit në vendin e tyre, të dy u arrestuan menjëherë dhe kaluan më shumë se dyzet vjet në burg. Ajo që është interesante është se ndërsa vetë mafiozët u kapën dhe u detyruan të paguanin për krimet e tyre, Diamanti Marlborough nuk u gjet kurrë. Policia beson se dy mafiozët, të cilët tani janë të lirë, e dinë vendndodhjen e diamantit, por nëse është kështu, ata ende nuk kanë marrë.

Ylli Atocha Thesari i humbur: Smeraldi i Vjedhur i Yllit Atocha dhe Shqiponja e Artë e Gjuetisë më të Madhe të Thesarit në Botë

Ylli Atocha është një smerald i famshëm kolumbian që është nxjerrë gjatë shekullit të 17-të. Ky smerald peshonte rreth 25 karat dhe u dërgua nga Kolumbia në Spanjë me një anije të quajtur “Nuestra Señora de Atocha” në vitin 1622. Tragjikisht, anija nuk arriti kurrë në destinacionin e saj. Një uragan fundosi anijen diku në brigjet e Floridës, duke marrë me vete smeraldët dhe disa sënduk prej ari dhe argjendi. Pavarësisht kësaj tragjedie, gjithçka nuk humbi përgjithmonë. Një burrë i quajtur Mel Fisher udhëhoqi një grup zhytjeje në vendin e mbytjes në vitin 1985 dhe gjeti gjashtë kilogramë ngarkesë anijesh që datonin rreth 400 vjet më parë. Një nga thesaret e gjetura në ngarkesë ishte pikërisht Ylli Atocha. Ju do të mendonit se pas rizbulimit të smeraldit, ai do të kishte vazhduar të jetonte në një muze. Megjithatë, nuk është aspak kështu. Mel Fisher e preu Yllin Atocha në rreth 12 karat dhe e vendosi në një statujë të artë të një shqiponje. Në vitin 2016, Golden Eagle iu vodh pronarit të saj në Vankuver ndërsa ishte ekspozuar në ekspozitën e Art Vancouver. Përkundër faktit se policia ka vite që po kërkon në mënyrë aktive statujën dhe smeraldin, ende nuk dihet vendndodhja e saj.

Diamanti i Shahut

Akbar Shah është një diamant në formë dardhe që fillimisht peshonte rreth 119 karat dhe u vendos në Fronin e Pallua të Perandorit Akbar të Perandorisë Mughal. Megjithatë, duke qenë pjesë e fronit, xhevahiri nuk mbijetoi shumë gjatë në oborrin e perandorit Mughal. Froni u grabit dhe u dërgua në Iran, ku mbeti i fshehur për gati njëqind vjet. Më pas, në vitin 1866, Akhbar Shahu u rishfaq në duart e një tregtari të quajtur George Blogg. Blogg e quajti gurin “The Shepherd Stone” dhe e çoi në Londër, ku e riformoi. Ai më pas ia shiti gurin Malhar Rao në Indi. Sot, trashëgimtarët e familjes Rao kanë paraqitur deklarata tatimore që tregojnë se guri i çmuar mund të jetë ende në posedim të familjes. Megjithatë, kjo është e paverifikuar dhe ka ende dyshime se guri është shitur apo tregtuar me dorë në një moment. Me pak fjalë, nuk dihet vendndodhja e gurit.

Diamanti fiorentin 750,000 dollarë ende mungon!

Diamanti fiorentin ishte një diamant i verdhë që peshonte rreth 137 karat. Edhe pse askush nuk është i sigurt për origjinën e diamantit, mendohet se i përkiste Charles, Dukës së Burgundy. Kur Duka i Burgundisë u rrëzua në betejë në vitin 1476, një ushtar aty pranë mori perlën dhe e shiti për para. Më vonë, gur i çmuar u kthye në Toskanë nën kujdesin e familjes de’ Medici, megjithëse edhe ai e shiti atë në vitin 1657. Xhevahiri ndryshoi duart disa herë në vitet në vijim, duke hyrë përfundimisht në duart e Charles I të Austrisë. Gjatë mërgimit të Charles I në Luftën e Parë Botërore, guri i çmuar u vodh. Edhe pse askush nuk e di saktësisht se çfarë ndodhi më pas, shumë besojnë se gur i çmuar u dërgua në Shtetet e Bashkuara, ku u pre dhe u shit për të maskuar identitetin e tij. Pavarësisht këtyre thashethemeve, historianët ende nuk e kanë vërtetuar historinë.

Bizhuteritë e Kurorës Havai

Megjithëse Hawaii aktualisht është një shtet i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dikur ishte komb sovran me një familje mbretërore. Dhe, siç mund ta prisni, ajo familje mbretërore kishte grupin e saj të bizhuterive të kurorës. Këto bizhuteri janë të mbuluara me mister. Më 3 prill 1893, mbretëresha Liliuokalani u rrëzua, duke e lënë shtetin në tronditje. Megjithatë, kjo ishte vetëm gjysma e befasisë kur qeveria e re zbuloi se trungu që përmbante kurorën e mbretit Kalakaua, ishte thyer dhe vetë kurora ishte hequr nga xhevahiret e saj. Në total, zyrtarët zbuluan se më shumë se 600 bizhuteri ishin vjedhur nga thesari i Havait. Disa prej xhevahireve u zbuluan në xhepat e rojeve mbretërore, por shumë prej tyre u shpërndanë në tregun e zi, për të mos u gjetur më kurrë.

Bizhuteritë e Kurorës Romanov

Revolucioni Bolshevik është i famshëm për misterin që rrethon Princeshën Anastasia dhe Princin Aleksei. Megjithatë, këta dy anëtarë të familjes mbretërore nuk ishin të vetmet gjëra që u mungonin gjatë takimit. Gjatë këtij regicidi u zhdukën edhe bizhuteritë e kurorës Romanov. Është mjaft interesante se bizhuteritë e kurorës Romanov mendohej se ishin llogaritur të gjitha derisa u shfaq një libër në vitin 1922, duke aluduar në pjesë të panjohura më parë nga koleksioni. Një nga pjesët u zbulua përfundimisht, por tre të tjerat vazhdojnë të mungojnë. Ndërsa ne nuk e dimë se ku janë bizhuteritë e mbetura të kurorës, ne kemi një ide të mirë të asaj që ndodhi me to. Disa ekspertë besojnë se agjentët sovjetikë vodhën disa nga bizhuteritë, ndërsa të tjerë besojnë se ato mund të jenë fshehur gjatë mërgimit të familjes mbretërore në Siberi.

Diamanti i Shqiponjës – Thesari i Humbur

Ndryshe nga shumë gurë të çmuar dhe xhevahire që vijnë nga Evropa, Amerika e Jugut ose Lindja e Largët, Diamanti Eagle u zbulua në të vërtetë në Eagle, Wisconsin. Guri, i cili peshonte diku midis 15 dhe 16 karat, u gjet në vitin 1876, ndërsa punëtorët në zonë po ndërtonin një pus. Një grua e quajtur Clarissa Woods mori gurin dhe ia çoi një argjendarie lokale. Argjendari, duke menduar se guri mund të vlejë diçka, e dërgoi atë në Çikago për analizë. Ajo që zbuloi analiza ishte se ishte në fakt diamanti më i madh i gjetur në SHBA deri në atë kohë në histori. Guri iu shit Tiffany’s në qytetin e Nju Jorkut dhe prej andej, ai përfundimisht u fut në Muzeun Amerikan të Historisë Natyrore. Kohë më vonë, në vitin 1964, Diamanti Eagle u vodh nga një hajdut i famshëm i quajtur “Murph the Surf”. Edhe pse shumë prej xhevahireve në grabitje u gjetën, Diamanti i Shqiponjës mbetet i humbur edhe sot e kësaj dite.

Përgatiti: Albert Vataj

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit