Home Sporti Dy çeçenë i d...

Dy çeçenë i dhurojnë Shqipërisë medalje ari në mundje

335
0

Nuk janë shqiptarë, por dy mundës çeçenë që përfaqësojnë ngjyrat kuqezi i dhurojnë Shqipërisë medalje ari. Ata janë Islam Dudaev dhe Zelimkhan Abakarov.

Arritja e shkëlqyer u regjistrua në turneun botëror DanKolov-Nikola, të zhvilluar në Bullgari. I pari që triumfoi ishte Abakarov. Ai u shpall fitues në stilin e lirë të peshës 61kg. Një triumf që erdhi pas pesë fitoreve, ku në finale mposhti indianin Kumar.

Medalja e dytë e artë u fitua nga Islam Dudaev. Ai triumfoi përballë rivalit nga India, në finalen e peshës deri në 65 kg. Abakarov dhe Dudaev do të prezantohen si pretendentë në kampionatin Europian që do të zhvillohet në Hungari në muajin mars.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit