Home Kultura Dy shekuj më ...

Dy shekuj më vonë, Greqia e do Bajronin: “Ai na dha gjithçka, na dha jetën”

280
0

200 vjet pas vdekjes së poetit romantik revolucionar Lord Bajron, grekët po festojnë vendin e tij në panteonin e tyre kombëtar
Të mërkurën e 18 gushtit 1880, u mbajt një shitje në Sotheby’s në Londër. Midis sendeve të rrëmbyera ishin “relike interesante të Lord Bajronit “. Artikujt, dikur pronë e Augusta Leigh, gjysmë motrës së poetit, përfshinin kurorën e dafinës greke të vendosur në arkivolin e aristokratit “kur shtrihej në gjendje” në Great George Street.
Joannes Gennadius, një diplomat-dijetar i lindur dhe i rritur në Athinë, u sigurua se ai ishte atje. Kishin kaluar pesëdhjetë e gjashtë vjet që kur poeti i madh romantik vdiq më 19 prill 1824 në Missolonghi, duke udhëhequr revoltën e grekëve kundër sundimit osman.
I rritur nga babai i tij patriot në kontributin legjendar të Bajronit në kauzë, Genadius trilloi me sukses për të mposhtur shokët e tij ofertues. Do të ishte fillimi i një koleksioni të mrekullueshëm të Byronianës që sot përfshin një tufë flokësh qartësisht ngjyrë gështenjë të bashkëmoshatarit – të prera nga shërbëtori i tij i shqetësuar, William Fletcher ndërsa mjeshtri i tij ishte shtrirë në shtratin e vdekjes – dorëshkrime të rralla, orë ari të Bajronit, piktura dhe një fragment, të mantelit skocez me karrocë Byron, atëherë shkrimtari më i famshëm i Evropës, e mbante në Missolonghi.
Javën e kaluar, ndërsa Greqia shënoi dyqindvjetorin e vdekjes së Bajronit, artefaktet sollën një atmosferë emocionuese në dhomën e leximit të gushtit të bibliotekës që Gennadius, i cili do të bëhej një nga dashamirësit më të mëdhenj të vendit, ia la trashëgim Shkollës Amerikane të Studimeve Klasike në Athinë. .
Për Alicia E Stallings, profesoresha e poezisë në Universitetin e Oksfordit, vënia e syve mbi objekte dikur kaq intime për poetin, ishte e barabartë me të qenit “me një largim” prej tij dhe asgjë më pak se “drithëruese”.
“Mendoj se është shumë e rëndësishme që ata kanë përfunduar në Greqi ,”tha amerikanja, e cila, me banim prej kohësh në Athinë, ku ka shkruar disa libra të mirënjohur me vargje, e ka gjetur veten “në mënyrë të pashmangshme” duke menduar për Bajronin dhe marrëdhënien e tij me kombin, i cili përfundimisht do të sakrifikonte jetën për të. “Ka pak kuptim [jashtë vendit] se sa i rëndësishëm ishte ai për Greqinë. Shpesh më duhet të shpjegoj se nuk është një marifet i famshëm, nuk është shaka, se graviteti i vlerësimit [për të] është i vërtetë.”
Të premten – saktësisht 200 vjet pasi Bajroni iu nënshtrua etheve mezi 100 ditë pasi mbërriti në tokën, lirinë e së cilës ai e kishte mbrojtur me kaq zhurmë – ishte një vlerësim që grekët ia dolën të shfaqnin. Me një madhështi që ofrohet zakonisht nga personalitetet e vizituara, një bandë tunxhi performoi pranë një roje nderi jashtë parlamentit të Athinës, ndërsa zyrtarët vendosën kurora me lule përpara varrit të ushtarit të panjohur për të përkujtuar filhelenë të huaj, duke filluar me Bajronin, mbështetja, guximi dhe ndikimi i të cilit ishin thelbësore. për suksesin përfundimtar të luftës.
Lufta e Greqisë për pavarësi ishte brutale. Më shumë se 350 ushtarë nga Evropa dhe Amerika besohet se kanë vdekur në fushën e betejës nga duart e osmanëve. Të rritur mbi klasikët, më të dëshpëruarit për gjendjen katastrofike ku të krishterët ortodoksë ishin reduktuar nga shekujt e sundimit osman.

Për Alexis Sotiropoulos, kryebashkiak i Vyronas, periferia e Athinës që mban emrin e poetit, që Bajroni duhet të vdiste përpara se të provonte veten në betejë – ethet u përhapën ndërsa ai ishte gati të drejtonte trupat nga qyteti i goditur nga malaria – pak rëndësi ka.
Në një vend ku pothuajse çdo qytet ka një rrugë me emrin e anglezit dhe shumë burra quhen Vyrona për nder të tij, statusi i heroit mbetet i padiskutueshëm. “Bajroni mund të mos ketë luftuar, por ai na dha gjithçka, na dha jetën e tij,” shpjegoi kryebashkiaku, një bust i poetit i vendosur pas tij në një zyrë të mbushur me flamuj, çanta dhe kriklla të zbukuruara me siluetën e Bajronit. “Në jetë ka të bëjë me atë që lë pas, dhe në fund ai la pas një Greqi të lirë. Pa të mund të mos kishte ndodhur.”
Fryma revolucionare që e çoi Bajronin në kënetat e Missolongjit – e shtyrë nga një trim i përshëndetur nga ata që e shoqëruan në ekspeditën e dënuar – ishte shumë më i madh se fryma e skandalit që e shtyu atë në mërgim ose ndonjë nga të metat e tij, tha i butë Sotiropoulos. “Ndoshta ai kishte dobësi,” mendoi ai. “Por ai ishte një demokrat, përpara kohës së tij, një njeri me ideale të pakundërshtueshme. Ne jemi përgjithmonë mirënjohës.”
Historianët besojnë se po të mos kishte qenë bujaria apo ndikimi i Bajronit, Londra nuk mund të kishte pranuar kurrë për huatë aq shumë të nevojshme nga qeveria e përkohshme në Greqi. Mbështetja e tij – duke u ndarë me një sasi të madhe të pasurisë së tij për të mbështetur përpjekjet e luftës – ndërkohë që mbështet poliglotin pro-perëndimor, Alexandros Mavrokordatos, në një kohë kur kryengritja u rrënua nga intrigat fraksionale, shihet si vendimtare në krijimin e kombit modern. shteti.
Në Angli, ku poeti rebel mbahet mend më së miri si “i çmendur, i keq dhe i rrezikshëm për t’u njohur” – përulja e paimitueshme e shqiptuar nga e dashura e tij e refuzuar, Lady Caroline Lamb – është një rol politik që shpesh anashkalohet.
Por ngjarjet përkujtimore që shënojnë përvjetorin historik ofrojnë gjithashtu mundësi për rivlerësim, thotë Roderick Beaton, profesor emeritus i greqishtes moderne në King’s College në Londër dhe autori i Luftës së Bajronit, rrëfimi përfundimtar i përfshirjes së tij në revolucion.
“Ka një mospërputhje të madhe në mënyrën se si ai mbahet mend në Mbretërinë e Bashkuar dhe Greqi,” vuri në dukje akademiku, duke u ankuar se shumica e poezive të Bajronit, ashtu si korrespondenca e tij të mbijetuara, “çuditërisht” nuk ishin përkthyer kurrë në greqisht.
“Në këtë përvjetor ka një mundësi të shkëlqyer që grekët ta njohin më mirë atë si poet dhe që britanikët të hapen përtej klisheve dhe njollave të skandaleve, për të parë kontributin e Bajronit në krijimin e një shteti kombëtar evropian. Është e rëndësishme sepse ai është me të vërtetë pjesë e historisë dhe e vetë-identitetit të Greqisë.”
The Guardian
Përgatiti: Albert Vataj/Koha Jonë

https://www.theguardian.com/world/2024/apr/21/lord-byron-greece-greeks-romantic-poet

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit