Home Rajoni Forcave të NA...

Forcave të NATO-s në Kosovë i bashkohen mbi 100 ushtarë rumunë

30
0

Misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR, ka bërë me dije përmes një njoftimi zyrtarë se krahas një kontingjenti prej 200 ushtarësh britanikë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit, do u bashkohen edhe më shumë se 130 trupa shtesë nga Rumania. Në Kosovë kanë mbërritur rreth 400 trupa shtesë për të përforcuar misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë. Ardhja e tyre u nxit nga sulmi terrorist serb më 24 shtator në Banjskë, ku mbeti i vrarë edhe një efektive i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku.

Njoftimi KFOR

Një kontingjent prej dyqind ushtarësh britanikë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit dhe më shumë se 130 trupa shtesë nga Rumania 🇷🇴 mbërritën në Kosovë dhe iu bashkuan kontingjentit të MB 400 të dislokuar tashmë, për të përforcuar NATO-n e Kosovës ( KFOR) misioni paqeruajtës.

Dislokimi vjen pas sulmit të dhunshëm ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator dhe rritjes së tensioneve në rajon për të përmirësuar praninë e KFOR-it në veri të Kosovës dhe patrullimin përgjatë vijës kufitare administrative.

Ai bazohet në një kërkesë të Komandantit Suprem të Aleatëve të NATO-s në Evropë dhe u miratua nga Aleatët në Këshillin e Atlantikut të Veriut si një hap i kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i të ketë forcat që i nevojiten për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes. për të gjithë njerëzit në Kosovë.

NATO ka udhëhequr një operacion paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999 në përputhje me mandatin e saj sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. KFOR-i aktualisht përbëhet nga mbi 4,500 trupa të kontribuar nga 27 aleatë dhe partnerë të NATO-s

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit