Home Sporti Formula 1, Ma...

Formula 1, Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Kinës

152
0

Kampioni Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Kinës të parë në Formula 1, duke përfunduar një fundjavë të përsosur pasi fitoi edhe garën e sprintit.

Pilorti i Red Bull ruajti pozicionin e tij në fillim, duke marrë një epërsi prej 1.6 sekondash në fund të xhiros së parë pasi i mbijetoi një sulmi nga Fernando Alonso i Aston Martin.

Lando Norris i McLaren dhe Sergio Perez i Red Bull-it përfunduan podiumin e GP-së së parë kineze që nga viti 2019. Për shkak të pandemisë Covid-19, gara nuk u zhvillua nga viti 2020 në 2023.

Verstappen humbi epërsinë vetëm në xhiron e 13-të pasi ndaloi për një ndërrim gomash, duke rifituar pozicionin shtatë xhiro më vonë.

Kishte dy periudha sigurie, por holandezi nuk u ndje i kërcënuar në asnjërën prej tyre.  /os/

ATSH

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit