Home Kuriozitete Frutat që e m...

Frutat që e mbajnë mendjen të fortë dhe mbrojnë nga plakja

8
0

Frutat e njohura si agrume, një frut i preferuar nga të rinjtë dhe të moshuarit, në sajë të vlerës së tyre të lartë ushqyese, plakjes qelizore, mbushin trupin tonë me vitamina dhe janë fruti ideal për t’u përfshirë në mëngjesin tonë. Shikoni pse

Agrumet përfshijnë portokall, mandarina, limon, mandarina dhe qitro. Cilëndo nga sa më sipër preferoni të përfshini në dietën tuaj ditore patjetër që do të jeni në gjendje të ndryshoni ritmin e plakjes qelizore dhe ta mbani mendjen tuaj të shëndetshme.

A e dini se me vetëm një portokall, ju keni mbuluar deri në dy herë më shumë sesa marrja ditore e vitaminës C, ndërsa me vetëm një mandarinë keni mbuluar plotësisht nevojat ditore të trupit tuaj për vitaminë C? Vitamina C, një nga përbërësit më të rëndësishëm të trupit tonë, mbron sistemin imunitar, riparon qelizat dhe ndihmon në thithjen e hekurit.

Frutat agrume janë gjithashtu të pasura me antioksidantë të cilët kontribuojnë në funksionimin e duhur të mendjes, si dhe në funksionimin e duhur të kockave dhe nyjeve.  Gjithashtu përmes vitaminës C krijohet kolagjeni, një përbërës kryesor strukturor i lëkurës, indit lidhor dhe kockave. Në mënyrë të veçantë, esperitina mbron qelizat kundër plakjes. Për më tepër, hulumtimet kanë treguar se polifenolët që gjenden në portokall e mbajnë mendjen vigjilent dhe ju mbajnë të gatshëm që nga orët e para të mëngjesit.

Për më tepër, agrumet janë një zgjedhje ideale për të filluar ditën tuaj me energjinë e kërkuar. Ato janë të pasura me sheqerna natyrale dhe mbulojnë 2% të marrjes ditore të kalorive.

Të pasura me fibra, si të gjitha frutat, agrumet madje ndihmojnë me probleme të zorrëve, përmirësojnë nivelet e kolesterolit dhe zvogëlojnë rrezikun kardiovaskular. Nivelet e larta të acidit folik që ato përmbajnë i bëjnë ato ideale për gratë shtatzëna, pasi që vetëm një portokall siguron 18% të marrjes së rekomanduar ditore të acidit folik. /abcnews.al

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit