Home POLITIKE Ikën nga sean...

Ikën nga seanca parlamentare, Rushaj: PS kërkon të zvogëlojë rolin e PD në Kuvend

272
0

Pasi u larguan nga salla e Kuvendit, kreu i grupit parlamentar i PD-së, Afred Rushaj, në një prononcim për gazetarët nga selia blu, tha se PS-ja kërkon që zvogëlojë rolin e PD-së në Komisionet Parlamentare.

”Sot duhet të ishte një seance rutine normale e Kuvendit, ku secila prej forcave politike duhet të zinte vendin e vet në Komisionet Parlamentare, për të bërë detyrën e tyre në këtë Kuvend. Për fat të keq që në seancën e parë me të dyja këmbët u shkel rregullorja dhe u shkel për të zvogëluar hapësirën e përfaqësimit të opozitës në Parlament.

Kjo është e papranueshme, është diçka që nuk duhet ta bëjë askush. Prandaj i bëjmë thirrje kryetares së Kuvendit dhe Grupit Parlamentar të PS që të zbatojnë rregulloren.

Nuk do ta bëjnë që të zvogëlojnë zërin e opozitës në Komisionet Parlamentare. Detyra jonë është që ne të marrin pjesë atje, të ngremë zërin e qytetarëve dhe të bëjmë opozitë. Ajo çfarë jam unë këtu të them është që nuk do ta lejojmë PS-në që në mënyrë të hapur të shkelë rregulloren”.

Po për Berishën çfarë keni për të thënë, është vetëdeklaruar anëtar i grupit parlamentar të PD-së? ”Do ndjekim çdo rregullore. Ajo që dua të them është se PS nuk mundet dhe nuk do ta lejojmë të shkelë rregulloren”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit