Home Sporti Investitorët ...

Investitorët e hedhin në gjyq, kërkojnë 1 miliard dollarë nga Ronaldo

760
0

Cristiano Ronaldo nuk po kalon momente të mira jashtë fushave. Ylli portugez po përballet me një padi kolektive, ku i kërkojnë 1 miliardë dollarë. Bëhet fjalë për promovimin e tij të Binance, kompanisë së shkëmbimit më të madh të kriptomonedhave në botë. Paditësit pretendojnë se miratimi i tij i shtyu ata të bënin investime me humbje.

Në nëntor 2022, Binance njoftoi koleksionin e tij të parë “CR7” të NFT në partneritet me Ronaldon, për të cilin futbollisti tha se do t’i shpërblente fansat “për të gjitha vitet e mbështetjes”. NFT-të janë monedha virtuale që mund të blihen dhe shiten. Në përgjithësi, ato përdoren për pronësinë e diçkaje, si p.sh. një fotografi ose video në internet.

“CR7” i referohet inicialeve dhe numrit të bluzës së Ronaldos dhe përdoret si markë në një sërë produktesh, nga këpucët deri te parfumet, që e kanë ndihmuar atë të bëhet një nga atletët më të pasur në tokë. Në një video të mediave sociale duke njoftuar partneritetin, Ronaldo u tha investitorëve të mundshëm se “ne do të ndryshojmë lojën NFT dhe do ta çojmë futbollin në nivelin tjetër”.

NFT-ja më e lirë nga koleksioni ishte me çmim 77 dollarë kur doli në shitje në nëntor 2022, por një vit më vonë, çmimi i tij ishte rreth 1 dollarë. Paditësit pretendojnë se promovimi i Binance nga Ronaldo çoi në një “500% rritje të kërkesave” për shkëmbimin e kriptove, i cili është i regjistruar në Ishujt Kajman. Ata gjithashtu thonë se kjo i shtyu njerëzit të përdorin firmën për të investuar në ato që ata i quajnë “tituj të paregjistruar” – siç është kriptomonedha BNB e Binance.

Sipas Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve të SHBA-së (SEC), këto asete mund të konsiderohen letra me vlerë dhe kështu personat e famshëm që i miratojnë ato duhet të ndjekin ligjin amerikan. Kërkuesit pretendojnë se Ronaldo duhet të kishte treguar se sa po paguhej, por nuk e bëri.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit