Home POLITIKE Kuvendi i Maq...

Kuvendi i Maqedonisë miraton propozimin francez. Javën e ardhshme pritet hapja e negociatave Shqipëri-BE

181
0

Pas 3 ditësh diskutimesh Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, ka miratuar me 68 vota pro ‘propozimin francez’.  Dy ditë më parë ishte e pranishme në Kuvend edhe presidentja Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, e cila mbajti një fjalë dhe tha se nëse pranojnë propozimin francez konferenca e parë ndërqeveritare do të mbahet javën e ardhshme.

Rrugëtimi i Maqedonisë së Veriut dhe i Shqipërisë drejt Bashkimit Europian tashmë është i lirë, pas zgjidhjes së ngërçit që ishte krijuar nga vetoja bullgare.

Kështu, javën tjetër pritet të mbahet konferenca e ndërqeveritare e BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit