Home POLITIKE Presidenti de...

Presidenti dekreton qeverinë ”Rama 3”

229
0

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka dekretuar qeverinë ”Rama 3”. Kreu i shtetit ia ka nisur dekretet Kuvendit të Shqipërisë.

Po ashtu vendimi i Presidentit vjen një ditë pasi Prokuroria e Përgjithshme i ktheu përgjigje në lidhje me verifikimin e ministrave, duke thënë se për asnjë nga 16 emrat e propozuar nga Edi Rama nuk ka të regjistruar ndonjë hetim penal nga prokuroritë e vendit.

Me mandatimin e kryeministrit dhe dekretimin e qeverisë së re nga presidenti, Rama tashmë i paraqet për miratim Kuvendit, brenda 10 ditëve, programin qeverisës dhe emrat e ministrave parlamentit.

Dekretet e miratuara nga Presidenti kalohen sërish nga Kuvendi në një afat 10 ditë. Para fillimit të detyrës, Kryeministri, zëvendëskryeministri dhe ministrat do të betohen para Presidentit.

Dekreti

Kabineti i ri qeveritar

Kryeministër-Edi Rama

Zëvendëskryeministri-Arben Ahmetaj

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën-Olta Xhaçka

Ministri i Mbrojtjes-Niko Peleshi

Ministri i Drejtësisë-Ulsi Manja

Ministri i Punëve të Brendshme-Bledi Çuçi

Ministri i Financave-Delina Ibrahimi

Ministri për Infrastrukturën-Belinda Balluku

Ministri i Shëndetësisë-Ogerta Manastirliu

Ministri i Arsimit-Evis Kushi

Ministri i Kulturës-Elva Margariti

Ministria e Bujqësisë-Frida Krifca

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit-Mirela Kumbaro

Qeveria e re do ketë katër ministra shteti:

Elisa Spiropali-ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilali-ministre e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes

Bora Muzhaqi-ministre e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët

Milva Ekonomi-ministre e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit