Home Rajoni Qeverisja Kur...

Qeverisja Kurti, ”one man show”! Nënkryetari i LDK, Haziri: Po përdor opozitën për zgjedhjet

28
0

Kryeministri Albin Kurti po tenton të përdorë opozitën për të shpëtuar me gatishmërinë për zgjedhje, dhe opozita në Kosovë ndahet mbi mënyrën se si do të shkohet në zgjedhjet e parakohshme.

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri thotë se mënyra më korrekte është përmes dorëheqjes së Kurtit, ndërsa PDK dhe LDK sipas tij, mbështesin në heshtje një mocion për shpërbërjen e Kuvendit, dhe mocion mosbesimi. Haziri kritikon Kurtin për mungesën e dialogut me opozitën dhe shoqërinë civile gjatë 3 viteve e gjysmë, ndërsa thotë se qeverisja e tij ka qenë, një “one man show”.

”Darka e fundit pa qenë as e para as e dyta, ndodhi mes PDK dhe zotit Kurti mbrëmë. Nuk doli agjenda legjislative për të cilën është ftuar, por dolën zgjedhjet si çështje që është diskutuar dhe tanimë po dihet e shihet se zoti Kurti ka ofruar dy sezone, pranverën ose vjeshtën në këto zgjedhje dhe shpresoj që tani të zbardhet qëndrimi i tij, sepse mënyra si shkojmë në zgjedhje na dallon të gjithëve.

LDK mendon se politikisht korrekte, politikisht e drejtë dhe moralisht duhet zoti Kurti ta pranojë aktin e dorëheqjes. Për 45 ditë republika jonë shkon në zgjedhje, nuk ka zbrazëti ligjore, mekanizmi zgjedhor aktivizohet. PDK si duket ka një marrëveshje të heshtur për mocion për shpërbërjen e Kuvendit dhe AAK-ja për mocionin e mosbesimit. Ajo që i bashkon janë zgjedhjet”,-tha për ”A2cnn”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit