Home Sporti Uefa heq rreg...

Uefa heq rregullin e golit jashtë fushe

7
0

Avantazhi i golit jashtë fushe do të hiqet në sezonin e ardhshëm, konfirmon Uefa.

Rregulli u vendos në 1965.

Deri më tani rregulli i golit jashtë fushe ishte shumë vendimtar. Në rast se në dy ndeshjet të dy ekipet shënonin të njëjtin numër golash, skuadra që shënonte më shumë rrjeta në fushën kundërshtare, kualifikohej automatikisht edhe pse rezultati ishte i barabartë. Tani nuk do të jetë më kështu.

Në rast se skuadrat dalin barazim, numri i golave në fushë kundërshtare nuk konsiderohet më vendimtar për të vendosur fituesin. Nëse ka barazim në të dy ndeshjet, do të zhvillohet shtesa e zakonshme me dy pjesë nga 15 minuta dhe nëse ka barazim pas saj, penalltitë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit