Home POLITIKE Veliaj: Do vi...

Veliaj: Do vijojmë me zgjerimin e Unazës dhe ndërtimin e shkollave të reja në Astir. Banesa për familjet pa letra që preken nga investimi

72
0

Me përfundimin e punës për Unazën e Madhe në zonën e Astirit, projekti do të vijojë në pjesën jugore të qytetit, me zgjerimin e lumit të Lanës, nga Pallati me Shigjeta deri në Kashar. Nga Njësia 7 në kryeqytet, ku mori pjesë në anëtarësimet e reja në PS, kryebashkiaku Erion Veliaj, njëherësh Drejtues Politik i PS për Qarkun e Tiranës, tha se nga ky investim përfitojnë të gjithë qytetarët.

“Këtë javë patëm një takim për kredinë që kemi marrë nga Banka Europiane e Investimeve për drejtimin e Lanës dhe ndërtimin e rrugës me tre korsi, plus një korsi parkingu, njësoj siç e kemi premtuar, por edhe siç është bërë në një pjesë tjetër të Tiranës, ku ai investim ka sjellë bereqet nga Materniteti i Ri deri në Shkozë. Po të shikosh si ka filluar të çelet jo vetëm pemët, por e gjithë lagjja, sepse nuk është rritur vetëm vlera e pronës, por edhe vlera e tokës apo pallatet e reja që po vijnë. Fakti që Lana është drejtuar, është rehabilituar, është gjelbëruar, fakti që janë pastruar gjithë çibanët dhe gjithë ajo lagje po merr hov, është diçka që prek edhe Njësinë 7”, tha Veliaj.

Ai u shpreh se opozita bllokoi për tre vite punimet e Unazës së Madhe për qëllime politike. “Astiri është në prag të përfundimit, po mbaron mbikalimi i fundit te ish Fabrika e Miellit. Shumë njerez, nuk ka rëndësi në janë të majtë apo të djathtë, i bëjnë pyetje vetes: ‘Ore për çfarë humbëm gjithë atë kohë? Për çfarë u kacafytëm për tre vjet, duke djegur goma e duke bërë skena të pahijshme, ndërkohë mund ta kishim mbaruar para tre vitesh atë projekt?!’ Thirrja ime për këdo është: Politika është politikë. Le të protestojmë, qshtë mëse normale. Demokracia prandaj është e bukur. Është mëse normale që, pavarësisht ambicieve të mëdha, kur shikon se ambicia reduktohet sa kokoshi një thelë, është puna e tyre nëse duan të humbasin kohën ashtu, ose nëse duan t’i ofrojnë atë lloj spektakli qytetit, me dhunë e me gurë e me prishje – ne nuk i detyrojmë të gjithë të bien dakord, por të paktën për disa çështje duhet të biem dakord”, tha ai.

Kryebashkiaku apeloi për bashkëpunim për të çuar më tej këtë projekt, nga i cili përfiton i gjithë qyteti i Tiranës. Secila nga familjet që preket nga Unaza e Madhe në këtë zonë, do të trajtohet me banesë falas në pallatet e reja që do të ndërtohen nga Bashkia e Tiranës për këtë qëllim.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit