Home Sporti Vendi më i vo...

Vendi më i vogël në botë merr medalje ari në Lojërat Olimpike

16
0

Vendi me popullsinë më të vogël, Bermuda, që merr pjesë në Lojërat Olimpike ka arritur që të fitojë medalje. Me një popullsi prej vetëm 63 mijë banorë, bëhet shteti më i vogël që fiton medalje të artë olimpike në Lojëra Olimpike.

Flora Duffy e fitoi të artën në triatlon në Tokyo 2020. Atletja 33-vjeçare, e cila po merr pjesë në Lojëra Olimpike për herë të katërt në karrierë, mori fitore për ishullin e territorit britanik në garën individuale të triatlonit.

Kjo garë dërrmuese, e përbërë nga noti në ujë të hapur për një milje, çiklizmi për gati 25 milje dhe vrapim për 4.6 milje, u fitua nga atletja me eksperiencë.

Oympics-Triathlon-Dominant Duffy wins famous gold for Bermuda | Reuters

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit