Home Bota 17 mars 2024,...

17 mars 2024, largimi i Putinit nga pushteti?

168
0

17 marsi i vitit 2024 është caktuar si datë e zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen në Rusi. Për herë të parë banorët e rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya dhe Kherson të Ukrainës që u aneksuan nga Rusia vitin e kaluar do të marrin pjesë në votim.

Presidenti rus Vlaidmir Putin ende nuk ka shpallur zyrtarisht kandidimin për një mandat të 5-të. Sipas ligjit, Putin ka të drejtë të kërkojë edhe dy mandate të tjera 6-vjeçare çka do ta lejojë atë të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036.

Ende është e paqartë se cilët do jenë kundërshtarët e tij në garën presidenciale, por veç 2 persona kanë shprehur ambiciet e tyre për të drejtuar shtetin me sipërfaqen më të madhe në botë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit