Lamine Yamal vendos rekord historik me gol në fitoren e madhe të El Clasico të Barcelonës

Yamal bëri një ndikim të madh në El Clasico / Soccrates Images/GettyImages

Fëmija i mrekullueshëm i Barcelonës, Lamine Yamal u bë golashënuesi më i ri në historinë e El Clasico , pasi skuadra e tij mposhti Real Madridin 4-0 në Bernabeu.

Vizitorët e së shtunës mbrëma lundruan në një pjesë të parë të barabartë përpara se të dilnin nga grackat në fillimin e pjesës së dytë, me sprintin e shpejtë të Robert Lewandowski që i vendosi ata në kontroll të plotë.

Udhëheqësit e La Ligës e mbrojtën mirë epërsinë e tyre dhe e shtuan atë në minutën e 77-të, kur Yamal depërtoi në të djathtë dhe përfundoi lart në shtyllën e afërt të Andriy Lunin. Kjo do të thoshte se ai u bë golashënuesi më i ri ndonjëherë në historinë e gjatë dhe të historisë së ndeshjes me vetëm 17 vjet e 105 ditë, duke mposhtur rekordin që u vendos 77 vjet më parë.

Alfonso Navarro ishte mbajtësi i mëparshëm, pasi kishte goditur dy herë për Barçën kundër Madridit në moshën 17 vjeç e 365 ditë në 1947.

Megjithatë, shënimi nuk u realizua aty, pasi mbrojtja më poroze nga skuadra e Carlo Ancelotti-t i lejoi Raphinha-s të futej pas dhe të kalonte një përpjekje ndaj Andriy Lunin, duke e bërë rezultatin 4-0 dhe duke përfunduar një natë vërtet shkatërruese për kampionët spanjollë dhe evropianë.

Megjithatë, të gjitha ishin buzëqeshje në kampin e Barçës. Hansi Flick kishte mbikëqyrur një fitore 4-1 ndaj ish-klubit Bayern Munich të mërkurën dhe po përgatitej për një ndeshje të dytë të madhe në hapësirën e një jave me udhëtimin në kryeqytetin e vendit.

Megjithatë, ai dhe skuadra e tij ishin larg të qenit të tmerruar dhe siguruan fitoren që i çoi ata gjashtë pikë larg Madridit në krye të tabelës pas 11 ndeshjesh. Barca ka fituar vetëm një titull të La Ligës gjatë viteve 2020, atë nën drejtimin e Xavi Hernandez në 2022/23, por tani ka një platformë të mrekullueshme për të ndërtuar duke fituar në Bernabeu për herë të parë që nga viti 2022, kur Pierre-Emerick Aubameyang, Ronald Araujo dhe Ferran Torres shënuan golat.

Përgatiti: Albert Vataj