Home Bota Armëpushimi 6...

Armëpushimi 6-ditor në Gaza – Pengjet e liruara, gjithsej numërohen…

30
0

Gjithsej 110 pengje, të zënë rob gjatë sulmeve të 7 tetorit në Izrael, tani janë liruar.

Shtatëdhjetë e tetë prej tyre janë gra dhe fëmijë izraelitë, të cilët u liruan si pjesë e marrëveshjejes midis Izraelit dhe Hamasit.

Tre ruso-izraelitë, dy gra dhe një burrë që nuk janë përfshirë në marrëveshje, janë dorëzuar gjithashtu.

5 izraelitë janë liruar në tetor, 23 në pengje tajlandeze dhe një filipinas u liruan si pjesë e një marrëveshjeje të veçantë midis Hamasit dhe qeverisë tajlandeze.

Sipas marrëveshjes ndërmjet Hamasit dhe Izraelit, 110 palestinezë janë liruar nga burgjet izraelite.

Një armëpushim gjashtë-ditor, i cili tani ka përfunduar, u lejuan gjithashtu qindra kamionë me ndihma humanitare, furnizime mjekësore dhe karburant në Gaza.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit