Home Bota Australia nda...

Australia ndalon ‘Vapa-t’ duke filluar nga janari 2024 – Do të habiteni me motivin

54
0

Australia do të ndalojë importet e Vapave të disponueshme nga janari, në një përpjekje për të frenuar varësinë nga nikotina tek fëmijët.

Do të futen gjithashtu ligje të reja për të ndaluar prodhimin, reklamimin dhe furnizimin e vapave njëpërdorimësh në vend.

Vaping është shitur si një mënyrë për të lënë duhanin, por ministri i shëndetësisë i Australisë thotë se ka krijuar një “gjeneratë të re të varësisë nga nikotina”.

Vapes, ose e-cigaret, janë pajisje me bateri litiumi që kanë fishekë të mbushur me lëngje që përmbajnë nikotinë, aromatizues artificialë dhe një sërë kimikatesh të tjera.

Ka qenë e paligjshme për çdo australian të blejë ose importojë cigare elektronike ose vapa nikotine pa recetën e mjekut që nga viti 2021, por pavarësisht këtyre kufizimeve, shkalla e varësisë ka vazhduar të rritet.

Një studim nga Universiteti i Sidneit në fillim të këtij viti zbuloi se më shumë se një e katërta e adoleshentëve të moshës 14-17 vjeç kishin pirë avull, ndërsa hulumtimi nga shoqata bamirëse e Këshillit të Kancerit të Australisë zbuloi se nëntë nga 10 adoleshentë në të njëjtën grupmoshë e kishin të lehtë të përdornin vapat e nikotinës. .

“Të gjitha qeveritë australiane janë të përkushtuara për të punuar së bashku për të ndaluar rritjen shqetësuese të avullimit midis të rinjve tanë,” tha Mark Butler, ministri federal i shëndetësisë që drejton ndalimin.

Në maj, qeveria australiane sinjalizoi synimin e saj për të hequr gradualisht përdorimin e vapave njëpërdorimëshe, por deri më tani ajo nuk kishte dhënë një afat kohor konkret.

Butler thotë se ndalimi i importit të vapave të disponueshme do të fillojë më 1 janar, dhe se deri në mars do të ndalohet hyrja në vend edhe vapave joterapeutike të rimbushshme.

Importuesit dhe prodhuesit që furnizojnë vapa terapeutike do të duhet gjithashtu të respektojnë rregulloren më të rreptë të qeverisë në lidhje me shijet, nivelet e nikotinës dhe paketimin e produkteve të tyre.

Ekspertët kanë paralajmëruar se ende nuk dihet mjaftueshëm për ndikimet afatgjata të avullimit.

Hulumtimet nga Universiteti Johns Hopkins e kanë lidhur këtë praktikë me sëmundjet kronike të mushkërive dhe astmën.

Dhe në Australi, shkencëtarët që kanë studiuar lëngjet e përdorura në avujt kanë paralajmëruar se ato përmbajnë “një grup kimikatesh” që dihet se ndikojnë në shëndetin e mushkërive.

Njoftimi i Australisë vjen vetëm disa ditë pasi qeveria e Zelandës së Re hoqi ndalimin e saj lider në botë të pirjes së duhanit për të paguar shkurtimet e taksave.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit