Home Bota Berlini Zyrta...

Berlini Zyrtar s’i ka punët hiç mirë me Erdoganin; Shkak kritikat e ashpra për Izraelin

24
0

 

Asnjë fjalim para turmave brohoritëse. Asnjë dalje e përbashkët publike mes liderëve. Dhe një vizitë e përbashkët e përfolur në një ndeshje futbolli Gjermani-Turqi në Berlin që nuk po ndodh në fund të fundit.

Për një vizitë shtetërore, vizita e së premtes e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Gjermani është jashtëzakonisht e ulët. Ai do të takohet me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe më pas do të ketë darkë me kancelarin, Olaf Scholz.

Dy takime me dyer të mbyllura dhe një darkë private vështirë se flasin për bujë.

Përveç sigurisë intensive në qendër të kryeqytetit – në të njëjtin nivel me masat paraprake të marra për vizitat presidenciale në SHBA – qeveria gjermane shpreson se vizita e zotit Erdogan do të kalojë me pak njoftim.

Kjo sepse kjo ngjarje nuk mund të vinte në momentin më të keq për Gjermaninë.

Marrëdhëniet midis Presidentit Erdogan dhe qeverive të njëpasnjëshme gjermane kanë qenë të vështira për vite me radhë, me grindjet midis Berlinit dhe Ankarasë që shpërthejnë rregullisht. Kur zëdhënësit e qeverisë gjermane përmendin shprehjen “partner i vështirë”, ju e dini se ata po flasin për Presidentin Erdogan.

Por mizoritë e Hamasit në Izrael më 7 tetor dhe hakmarrja e mëpasshme e Izraelit në Gaza, e kanë lënë Gjermaninë dhe Turqinë në anët e kundërta të konfliktit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit