Home Bota Bie në grackë...

Bie në grackën e mashtruesve rusë me telefonatë, Meloni: Të themi të drejtën kemi nevojë…

27
0

Kryeministria italiane ka rënë pre e një telefonatë të stisur prej dy humoristëve rusë të hequr si politikan të lartë nga Afrika. Çështja e parë e diskutuar ka qenë ajo e konfliktit në Ukrainë.

“Unë shoh që shumë janë të lodhur. Të themi të vërtetën, ne mund të jemi afër momentit kur të gjithë e kuptojnë se kemi nevojë për një rrugëdalje.”

Audioja e plotë e kryeministres italiane Giorgia Meloni, viktimë e dyshes ruse të specializuar në mashtrimet telefonike, Vovan dhe Lexus, i njohur si Vladimir Kuznetsov dhe Aleksej Stolyarov.

Duke u paraqitur si politikan i rangut të lartë nga një vend afrikan, të dy u ankuan se Afrika nuk mund të kërkojë ndihmë nga organizatat evropiane sepse “të gjitha paratë e BE-së shkojnë në Ukrainë”.

Meloni u pajtua dhe komentoi: “Problemi është gjetja e një zgjidhjeje të pranueshme nga të dyja palët, pa shkelur të drejtën ndërkombëtare. Unë kam disa ide se si ta trajtoj këtë situatë, por jam duke pritur kohën e duhur për të provuar të paraqes mendimet e mia. Kundërofensiva e Ukrainës mund të mos shkojë siç është planifikuar.”

Kryeministri u ankua gjithashtu për fluksin e vazhdueshëm të emigrantëve afrikanë. “Situata është mjaft e ndërlikuar: që nga fillimi i vitit, më shumë se 120 mijë njerëz kanë mbërritur, veçanërisht nga Tunizia.

Situata është shumë e vështirë në të gjitha frontet, situatën humanitare, situatën logjistike, situatën e sigurisë, besoj se kjo fluks mund të rritet për shkak të situatës që po zhvillohet në Afrikë”.

Më pas kishte fjalë të ashpra për inercinë e kolegëve tuaj të BE-së: “Evropa për një kohë të gjatë mendonte se mund ta zgjidhte problemin duke e lënë të qetë Italinë”.

/La Republicca

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit