Home Bota Britania përj...

Britania përjeton natën më të ftohtë të nëntorit në 13-vitet e fundit

308
0

Njerëzit në pjesën më të Britanisë së Madhe kanë kaluar natën e tyre më të ftohtë të nëntorit që nga viti 2010 dhe kanë tre ditë të tjera paralajmërime për borë dhe akull përpara tyre.

Temperaturat gjatë natës ranë deri në -8C.

Bora ka rënë në të gjithë Skocinë dhe Anglinë Lindore, deri në jug deri në Norfolk. Do të qëndrojë i ftohtë edhe për disa ditë.

Mjegulla e ngrirë po e bën udhëtimin të pasigurt në pjesë të Midlands, Anglisë veriperëndimore dhe Irlandës së Veriut dhe mund të zhvillohet diku tjetër.

Më vonë, më shumë borë pritet në veri dhe lindje të Skocisë, si dhe në lindje të Anglisë. Ekziston një shans që disa të bien gjatë natës në malet në Anglinë jugperëndimore gjithashtu.

Në Irlandën e Veriut, ka pasur pak shi dhe borë, duke lagur tokën. E kombinuar me mjegullën e ngrirë, rrugët dhe trotuaret janë bërë me akull. Në veri të Uellsit ka patur një shi.

Shpërthimet aktuale të ajrit të ftohtë vijnë nga Skandinavia ku njerëzit po përjetojnë mot të ftohtë pothuajse rekord të nëntorit.

Zyra Meteorologjike ka lëshuar paralajmërime për motin për borë dhe akull nga ora 17:00 GMT të mërkurën për pjesë të Skocisë veriore dhe lindore, Anglisë verilindore dhe Yorkshire.

Një grup i dytë është në vend të enjten për Skocinë lindore dhe Anglinë veri-lindore deri në North Yorkshire, dhe për pjesën më të madhe të ditës në Anglinë jugperëndimore. Pjesa më e madhe e Irlandës së Veriut po paralajmërohet për akull të enjten.

Paralajmërimi i borës dhe akullit tani është zgjatur deri në mëngjesin e së premtes për pjesën më të madhe të bregut lindor të MB.

Këto paralajmërime me shkallë të verdhë nënkuptojnë se njerëzit mund të përballen me kushte të rrezikshme, me ndërprerje dhe vonesa të mundshme në rrugë dhe hekurudha dhe njolla akulli në rrugë dhe trotuare.

Drejtuesit e automjeteve po paralajmërohen të kenë kujdes të shtuar, pasi shumë përballen me mbylljen e rrugëve. A169 në Goathland në North York Moors është mbyllur që mbrëmë, ashtu si edhe A1671 midis Whitby dhe Pickering.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit