Home Bota “Çmende...

“Çmenden” temperaturat në Evropën Veriore – Gjermania raporton për të paktën 2 të vdek*ur nga acari

170
0

Fillimi i hershëm i dimrit ka sjellë reshje të dendura dëbore dhe rrugë të akullta në Evropën Veriore, duke krijuar ndërprerje dhe kushte të rrezikshme drejtimi. Mediat gjermane raportuan të martën për të paktën dy vdekje dhe fëmijë të ngecur gjatë natës në një shkollë.

Në veri, Skandinavia po përjetonte gjithashtu temperatura jashtëzakonisht të ftohta për nëntorin. Temperaturat ishin shumë nën zero në pothuajse të gjithë Suedinë, Danimarkën dhe Norvegjinë. Disa lokacione në bregun perëndimor të Norvegjisë shënuan nivele më të ulëta rekord për muajin të hënën, sipas transmetuesit publik NRK.

Shteti perëndimor i Gjermanisë, Hesse, u prek veçanërisht nga bora dhe rrugët me akull, me ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të pemëve të rrëzuara në disa vende, raportoi agjencia e lajmeve dpa.

Në të gjithë Hessen, u raportuan aksidente rrugore me të lënduar dhe pemë u shembën nën peshën e borës. Drejtuesit e mjeteve mbetën të bllokuar në makinat e tyre në distriktin Rheingau-Taunus dhe rreth njëqind njerëz duhej të shpëtoheshin për shkak të pemëve të rrëzuara pranë qytetit të Eltville.

Në qytetin e afërt të Wiesbaden, shumë rrugë duhej të mbylleshin plotësisht. Nxënësve dhe stafit të një shkolle duhej të flinin gjatë natës në ndërtesë sepse autobusët e shkollës nuk funksiononin më. Zjarrfikësit krijuan strehim për 55 personat e bllokuar, përfshirë 27 fëmijë.

Moti dimëror shkaktoi kërdi edhe në vende të tjera të vendit. Pati raportime të shumta për aksidente rrugore në Berlin dhe në shtetin përreth të Brandenburgut. Në fqinjin Saksoni-Anhalt, një autobus shkolle me 16 fëmijë në bord rrëshqiti në një kanal të martën në mëngjes për shkak të sipërfaqes së rrëshqitshme të rrugës. Një fëmijë ka mbetur i plagosur, njofton policia.

Në shtetin jugperëndimor të Baden-Württemberg, një burrë 71-vjeçar humbi jetën në një përplasje në një rrugë të rrëshqitshme të hënën në mbrëmje, ndërsa një shofere 54-vjeçare vdiq në një aksident në një rrugë të rrëshqitshme në shteti fqinj Rhineland-Pfalz, raportoi DPA.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit