Home Bota CNN: Ku u gje...

CNN: Ku u gjetën 28 pikturat e zhdukura në mënyrë misterioze tre dekada më parë?!

161
0

Ishte një telefonatë që ndryshoi gjithçka.
“Kemi disa lajme të mira.”
Mmakgabo Helen Sebidi kishte pritur të dëgjonte ato fjalë për më shumë se 30 vjet. Ishte maji i vitit 2023 dhe artisti i famshëm afrikano-jugor, në atë kohë 80 vjeç, mezi mund ta besonte.
“Veprat tuaja në Suedi janë gjetur.”
Sebidi lëshoi ​​një ulërimë. “Fëmijët e mi, foshnjat e mia,” tha ajo në telefon.
Ajo i referohej veprave të saj artistike. Të humbur në mënyrë misterioze në vitin 1991, ata më në fund po ktheheshin në shtëpi.
Origjina e një artisti
Sebidi ka lindur në vitin 1943 pranë Hammanskraal, Afrika e Jugut, në veri të Pretoria. Nëna e saj ishte zhvendosur në Johannesburg për të punuar si punëtore shtëpiake, duke e lënë vajzën e saj në kujdesin e gjyshes së Sebidit, stili tradicional i pikturës së së cilës do të bëhej një ndikim i madh në të ardhmen e saj.
“Ajo më mësoi se si ta bëja”, tha Sebidi së fundmi për CNN, duke shtuar se ndonjëherë do ta befasonte gjyshen e saj me një pjesë që e kishte bërë vetë.
Sebidi e la shkollën pas klasës së tetë për të marrë një punë si punëtore shtëpiake, ndërsa mësoi edhe rrobaqepësi. Të gjitha paratë që fitonte, ajo i dërgonte në shtëpi për të mbajtur gjyshen e saj.
Vetëm në vitin 1970, në të njëzetat e fundit, Sebidi do të merrte mësimet e para zyrtare të artit, duke mësuar pikturën dhe skulpturën. Instruktori i saj ishte John Koenakeefe Mohl , një nga artistët dhe mësuesit profesionistë me ngjyrë të Afrikës së Jugut.
Nën ombrellën e Fondacionit të Artit të Johanesburgut, një organizatë që synon të mbështesë artistët praktikues që nuk ishin në gjendje të shkonin në universitet, Sebidi ekspozonte veprat e saj nën një pemë, një herë në muaj, së bashku me artistë të tjerë në atë që quhej ” Arti në park .”

Koha Jonë

Shkrimin e plotë të Gertrude Kitongo, CNN, e gjeni te linku

https://edition.cnn.com/style/mmakgabo-helen-sebidi-lost-artworks-the-walking-house-south-africa-sweden-spc/index.html

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit