Home Bota Covid-19 po b...

Covid-19 po bëhet sërish një lajm kryesor, ja pse

17
0

Covid-19 po bëhet sërish një lajm kryesor në kulmin e verës në Francë, si dhe në disa vende të tjera, për shkak të rritjes së rasteve. Kjo pasi numri i vizitave në dhomat e urgjencës për rastet e dyshuara me Covid-19 u rrit me një mesatare prej 31 për qind në javën pas Festivalit të Bayonne një nga tubimet festive më të mëdha në Evropë, i cili tërhoqi 1.3 milionë njerëz nga 26 korriku deri më 30 korrik.

Njëzet pacientë në të gjitha grupmoshat u trajtuan, sipas Santé publique France, një organ qeveritar nën autoritetin e ministrisë së Shëndetësisë, i cili deklaroi se numra të tillë mbeten “të moderuar”. Kjo rritje mund të shpjegohet me shfaqjen e një varianti të ri EG.5.1, “Eris” nga disa shkencëtarë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e shtoi këtë në listën e “varianteve të interesit” të mërkurën. “Një valë e re Covid-19 po shfaqet me shfaqjen e një varianti të ri, i cili është më i transmetueshëm se paraardhësit e tij dhe duke u vendosur si varianti dominues”, thotë Antoine Flahault, epidemiolog dhe drejtor i Institutit të Shëndetit Global në Universitetin e Fakulteti i Mjekësisë i Gjenevës.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit