Home Bota Dronet turke ...

Dronet turke në Europë, rritet shqetësimi i Rusisë

158
0

Dronet turke po bëhen asete të njohura strategjike dhe zgjidhje të përballueshme për modernizimin ushtarak në tregun ndërkombëtar të armëve. Ekspertë kanë tërhequr vëmendjen për rritjen e popullaritetit të modelit turk të luftës së dronëve në pragun e Rusisë, duke argumentuar se kjo tendencë mund të ndihmojë administratën e Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan të zhvillojë fuqi të mëtejshme kundër Moskës.

Ukraina shfaqet veçanërisht e interesuar në eksportin e dronëve të Turqisë. Në 2019, të dy vendet arritën një marrëveshje për blerjen e 12 sistemeve turke Bayraktar TB-2 për Ushtrinë Ukrainase. Kievi bëri dy kërkesa shtesë për të blerë më shumë Bayraktar TB-2 për Marinën e tij. Mënyra sesi Moska reagoi ndaj marrëveshjes ukrainase la të kuptohet shqetësimi në rritje i Rusisë për zgjidhjet e luftës së dronëve turq që përhapen në të gjithë lagjen e saj gjeopolitike.

Polonia është edhe një rast tjetër tregues. Pas Luftës së Dytë të Karabakut, strategët dhe ekspertët e mbrojtjes polake theksuan se UAV-të e ofruara nga Turqia vepruan si një nxitës kryesor i suksesit të Azerbajxhanit.

Letonia mund të jetë vendi tjetër që zgjedh sistemet e droneve të Turqisë, duke hapur kështu portat e rajonit verilindor të Balltikut për prodhuesit turq të armëve. Shumë shpejt, dikush mund të shihte të dy rrethet ushtarake perëndimore dhe jugore të Rusisë gjysmë të rrethuara nga pasuritë turke të luftës. Ushtria armene, përfshirë formacionet okupuese në Karabag, me të vërtetë, kanë imituar tradicionalisht taktikat dhe doktrinën Sovjetik-Ruse.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit