Home Bota Elon Musk bin...

Elon Musk bind Izraelin për të futur ‘SpaceX’ në Gaza

58
0
FILE PHOTO: Elon Musk, Chief Executive Officer of SpaceX and Tesla and owner of X, formerly known as Twitter, attends the Viva Technology conference dedicated to innovation and startups at the Porte de Versailles exhibition centre in Paris, France, June 16, 2023. REUTERS/Gonzalo Fuentes/File Photo

Izraeli dhe Elon Musk kanë arritur në një marrëvshje që sistemi i komunikimit satelitor i kompanisë së tij SpaceX mund të përdoret në Gaza

Kjo nisëm vjen pas përpjekjes së Musk muajin  kaluar ku  propozoi të ofrojë mbështetje Starlink për “organizatat e njohura ndërkombëtare të ndihmës” në territor.

“Njoftimi i sotëm duket se sinjalizon një përmbysje në pozicionin e ministrit të Komunikimeve Shlomo Karhi, i cili fillimisht e kundërshtoi këtë ide.

Musk zbarkoi në Tel Aviv këtë mëngjes për të takuar Benjamin Netanyahu dhe Isaac Herzog, presidentin izraelit, sipas mediave izraelite.

Polemika antisemitiste

Zyra e Herzog tha përpara takimit se ai do të “theksonte nevojën për të vepruar për të luftuar antisemitizmin në rritje në internet”.

Kjo vjen pasi Musk ndezi një protestë duke rënë dakord me një postim të një përdoruesi tjetër në X që pretendonte në mënyrë të rreme se hebrenjtë po ushqenin urrejtje kundër njerëzve të bardhë.

Shefi i Tesla tha se përdoruesi, i cili iu referua teorisë së konspiracionit “Zëvendësimi i Madh”, po fliste “të vërtetën aktuale”.

Lexuesit e mbulimit të drejtpërdrejtë të Ukrainës nga Sky News mund të njohin Starlink, i cili ka ofruar akses në internet në Ukrainë gjatë pushtimit të Rusisë – por jo pa polemika.

Në shtator, Elon Musk tha se ai refuzoi një kërkesë të Ukrainës për të aktivizuar rrjetin në qytetin port të Krimesë, Sevastopol, për të ndihmuar një sulm ndaj flotës ruse atje vitin e kaluar.

SpaceX gjithashtu ndërmori hapa për të parandaluar ushtrinë e Ukrainës nga përdorimi i shërbimit të kompanisë për kontrollin e dronëve, tha shefi ekzekutiv i saj në shkurt.”

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit